Colorado pohltili lesné požiare, zničili stovky domov a vyhnali z domovov desaťtisíce ľudí (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Požiar, Colorado
V americkom štáte Colorado nastali mohutné lesné požiare. Foto: SITA/AP

Lesné požiare v americkom štáte Colorado zničili stovky domov a viedli k evakuácii desiatok tisíc ľudí. Rýchlo šíriaci sa oheň horí v okrese Boulder severne od Denveru a podľa úradov je pravdepodobné, že si vyžiada úmrtia a zranených. Guvernér Jared Polis vyhlásil výnimočný stav. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Oheň v regióne, ktorý zasiahlo historické sucho, šíri vietor s rýchlosťou 169 kilometrov za hodinu. Požiare, ktoré sú najničivejšie v modernej histórii Colorada, sa pritom vyskytujú viac v predmestských častiach štátu. Niektoré vznikli, keď vietor zhodil elektrické vedenie.

Zhruba 30-tisíc ľudí v mestách Louisville a Superior muselo vo štvrtok opustiť svoje domovy. Západne od Superior zhorelo 370 domov a 210 oheň zničil v jeho časti Staré mesto, uviedol šerif okresu Boulder Joe Pelle. Oheň pohltil aj nákupný komplex a hotel. Najmenej jeden záchranár a šesť ďalších ľudí podľa šerifa utrpelo zranenia.

Colorado bolo v uplynulých rokoch dejiskom extrémnych súch. Zmena klímy zvyšuje riziko horúceho, suchého počasia, pri ktorom je väčšie riziko vzniku lesných požiarov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jared Polis