Čínska aplikácia WeChat sleduje aj obsah, ktorý zdieľajú používatelia mimo Číny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
smartfón, telefón, mobil
Foto: ilustračné, Getty Images

Čínska aplikácia WeChat od firmy Tencent monitoruje a katalogizuje dokumenty a fotografie, ktoré zdieľajú aj používatelia mimo Číny.

Torontské výskumné stredisko Citizen Lab uviedlo, že zahraniční používatelia najobľúbenejšej platformy spomedzi sociálnych médií v rámci Číny tak nevedomky prispievajú k cenzúre, keďže zdieľaný obsah, ktorý cenzori považujú za nevhodný, následne zakážu v rámci tejto ázijskej krajiny.

Až doteraz pritom nebolo známe, že WeChat sleduje aj účty používateľov žijúcich mimo Číny, ktorých je podľa firmy MessengerPeople približne 100 miliónov.

Citizen Lab objasnil, že závery vyplývajú z technického experimentu. Zatiaľ nezistili cenzúru v komunikácii medzi používateľmi mimo Číny, no spozorovali sledovanie obsahu zdieľaného medzi nimi.

Experti uviedli, že zástupcov Tencentu kontaktovali po prvý raz v januári a uviedli im, čo zistili. Doteraz však nedostali žiadne vysvetlenie.

WeChat používa celkovo viac ako miliarda ľudí, a je tak treťou najväčšou komunikačnou aplikáciou po WhatsAppe a Messengeri od Facebooku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Citizen LabTencent