Cichanovská žiada vylúčenie Bieloruska z UEFA. Líderka opozície upozornila aj na mučených športovcov, ktorí odmietli Lukašenkov režim

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sviatlana Cichanovská
Líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská. Foto: SITA/AP

Líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská vyzvala Európsku futbalovú úniu (UEFA), aby zakázala bieloruským národným tímom účasť v súťažiach pod jej hlavičkou. Ako povedala podľa webu insidethegames.biz, chápe, že „šport musí byť mimo politiky, no momentálne je všetko politika“.

Bieloruské tímy stopku nedostali

Rusko vo februári s pomocou Bieloruska vojensky napadlo Ukrajinu a väčšina európskych a medzinárodných orgánov vtedy vylúčila športovcov a tímy z Ruska a Bieloruska.

UEFA pozastavila účasť ruských národných tímov a klubov vo svojich súťažiach, no tie z Bieloruska v nich stále môžu súťažiť, aj keď s požiadavkou, aby hrali domáce zápasy mimo krajiny.

„Som za vylúčenie ‚prorežimných‘ tímov,“ povedala Cichanovská a naznačila, že tento postoj by mal platiť, kým nebude zosadený súčasný bieloruský vodca Alexander Lukašenko.

Mučení či zadržaní športovci

Podotkla, že v týchto časoch sa politika často mieša do športu a poukázala na to, že mnoho bieloruských športovcov bolo zadržaných alebo dokonca mučených počas protestov voči Lukašenkovi, ktoré vypukli po predvlaňajších prezidentských voľbách v Bielorusku a trvali niekoľko týždňov.

Bielorusko bolo súčasťou minulotýždňového žrebu kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2024 v Nemecku. Ocitlo sa v I-skupine v spoločnosti Švajčiarska, Izraela, Kosova, Rumunska a Andorry. Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová pred žrebom vyzvala UEFA, aby vylúčila Bielorusko z kvalifikácie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexander LukašenkoSvetlana Cichanovská
Firmy a inštitúcie UEFA Európska futbalová únia