Chicago Blackhawks slávnostne vyradilo dres Mariána Hossu, putoval pod strechu United Center (video+foto)

Vyradenie dresu Mariána Hossu, Chicago Blackhawks, NHL
Dres Mariána Hossu putoval pod strechu štadióna United Center. Chicago, 20. november 2022. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 21. novembra 10:10

Bývalý slovenský hokejista Marián Hossa sa stal v nedeľu navždy legendou klubu Chicago Blackhawks zo zámorskej NHL, „čierni jastrabi“ mu pred domácim zápasom proti Pittsburghu Penguins (3:5) slávnostne vyradili dres s číslom 81 a vyvesili ho pod strop haly United Center.

Tretí Slovák s vyradením dresom

Trojnásobný víťaz Stanleyho pohára (2010, 2013, 2015) je ôsmy hráč Chicaga, ktorý sa dočkal tejto pocty a tretí Slovák po Stanovi Mikitovi (21, Chicago) a Petrovi Šťastnom (26, Quebec Nordiques/Colorado Avalanche).

„Je to veľká pocta byť tu dnes večer a zdieľať to s vami všetkými. Niečo mi hovorí, že veľmi skoro budem letieť do Chicaga, aby som bol pri vyvesení pár ďalších dresov. Chýbate mi, ľudia. Keď som mal 11 rokov, môj slovenský tím išiel do Quebec City hrať na mládežnícky turnaj. Jedna z rodín mi chcela kúpiť darček, dres podľa mojej voľby. Neváhal som a vybral som si červený dres Blackhawks s číslom 28 Steva Larmera. Bol to prvý dres Chicaga, ktorý som nosil. Dodnes si to živo pamätám,“ uviedol Hossa počas ceremoniálu, na ktorom sa zúčastnili aj jeho manželka, tri dcéry, rodičia a brat Marcel.

Vyradenie dresu Mariána Hossu, Chicago Blackhawks, NHL
Marián Hossa počas ceremoniálu vyradenie jeho dresu tímom Chicago Blackhawks, ktorý putoval pod stredu štadióna United Center. Chicago, 20. november 2022. Foto: SITA/AP.

„Zamerajte sa na svoje ciele, tvrdo pracujte, zabávajte sa a jedného dňa budete schopní dosiahnuť svoje sny. Je veľmi dôležité, aby ste neprestávali na seba tlačiť, aby ste dosiahli vrchol,“ odkázal Marián Hossa vo svojom prejave začínajúcim hokejistom.

Kontrakt na jeden deň

Okrem neho a rodeného Slováka Mikitu vyradili Blackhawks vo svojej histórii aj čísla Glenna Halla (1), Keitha Magnusona, Pierra Pilota (obaja 3), Bobbyho Hulla (9), Denisa Savarda (18) a Tonyho Esposita (35).

„Bolo to skvelé, výnimočné. Myslím si, že viacerí z nás sme sa na seba pozreli a povedali sme si, že je to super. Bolo zábavné byť pri tom. Som šťastný za Mariána a jeho rodinu, je to zaslúžená pocta,“ povedal o bývalom spoluhráčovi americký útočník Patrick Kane, citoval ho oficiálny web NHL.

V minulej sezóne Marián Hossa ukončil pôsobenie v NHL aj celú kariéru. V USA vtedy podpísal symbolický kontrakt na jeden deň s organizáciou Blackhawks, v ktorej strávil osem úspešných sezón. Keďže aktívnym hráčom nebol od leta 2017, vlani v novembri ho už uviedli aj do Siene slávy zámorského hokeja v kanadskom Toronte. Od pokračovania v kariére ho „odstavili“ kožné problémy.

Dovedna v profilige nazbieral 1134 bodov v 1309 zápasoch základnej časti, keď nastrieľal 525 gólov a pridal k nim 609 asistencií. V Chicagu mal bilanciu 186+229, hral aj za Pittsburgh Penguins a Detroit Red Wings.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián Hossa
Firmy a inštitúcie Chicago BlackhawksPittsburgh Penguins