Chcela zavraždiť manželku svojho milenca, súd Velickú poslal na deväť rokov za mreže

Súd
Foto: ilustračné

Najvyšší súd SR (NS SR) dnes zmiernil trest Kataríne Velickej, ktorá bola stíhaná pre prípravu úkladnej vraždy manželky svojho milenca. Obžalovaná si tak má odsedieť deväť rokov v ústave s minimálnym stupňom stráženia.

Odsúdenú mohol ovplyvniť milenec

Najvyšší súd zamietol odvolanie obžalovanej, ktorá žiadala oslobodenie, prípadne zrušenie odsudzujúceho rozsudku a vrátenie prípadu na súd prvého stupňa.

Zamietol tiež odvolanie prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý pre obžalovanú žiadal trest minimálne 15 rokov väzenia. Štvrtkové rozhodnutie NS SR je právoplatné. Velická, ktorá je od novembra 2020 vo väzbe, tak nastúpi na výkon trestu.

Podľa predsedu senátu NS SR Juraja Klimenta city obžalovanej v tomto prípade prevládali nad ráciom. „Právna kvalifikácia zodpovedá skutkovému stavu,“ skonštatoval.

Zníženie trestu odôvodnil resocializačnou prognózou obžalovanej a neprimeranou prísnosťou pôvodného verdiktu. Zároveň poukázal na to, že mohla byť čiastočne ovplyvnená postojmi svojho milenca Mareka D., ktorý ale nebol stíhaný.

Špecializovaný trestný súd v Pezinku Velickú v marci tohto roku odsúdil na trest 12 rokov väzenia v ústave na výkon trestu so stredným stupňom stráženia aj vzhľadom na to, že v prípravnom konaní sa pôvodne priznala. Voči verdiktu podala obžalovaná odvolanie.

Hľadanie vykonávateľov vraždy

Podľa orgánov činných v trestnom konaní obžalovaná v roku 2020 oslovila postupne tri osoby, aby zabezpečili vraždu manželky jej milenca.

Konkrétne v období od januára do novembra 2020 kontaktovala najskôr muža, od ktorého žiadala zinscenovanie nehody Žanety D. v domácnosti alebo jej smrť na železničnom priecestí.

Ten ju odporučil na ďalšieho, od ktorého požadovala zinscenovanie pádu vo vani alebo pádu zo schodov poškodenej. Odmena za to mala byť 4 000 eur.

Keďže však obžalovaná podozrievala muža, že je policajný agent, ukončila s ním kontakty. Následne tretej osobe, tentokrát žene, ponúkla za likvidáciu Žanety D. 10 000 eur. V tomto prípade žiadala poškodenie bŕzd na aute poškodenej alebo jej omámenie a „rozpredanie na orgány“.

Velická počas procesu deklarovala svoju nevinu. Zároveň povedala, že zbaviť sa manželky, naopak, zvažoval jej milenec Marek D., pričom ona sa o tom svedkom, ktorí v jej prípade vypovedajú, iba zdôverila. Zároveň skonštatovala, že „fyzicky sa zbaviť vôbec neznamená smrť“. Podľa obžalovanej to len znamená, že by manželka odišla zo života Mareka D.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj Kliment
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd v Pezinku