Český expremiér Babiš pôjde pred súd, začína sa riešiť kauza Čapí hnízdo

Andrej Babiš
Bývalý český premiér Andrej Babiš. Foto: archívne, SITA/AP.

Bývalého českého premiéra Andreja Babiša čaká v súvislosti s kauzou Čapí hnízdo súd. Štátny zástupca Jaroslav Šaroch na neho a jeho niekdajšiu poradkyňu Janu Nagyovú v tejto veci podal obžalobu.

V pondelok o tom informoval hovorca mestského štátneho zastupiteľstva v Prahe Aleš Cimbala, na ktorého sa odvoláva spravodajský portál Novinky.cz.

„Novo zistený skutkový stav, ktorý z novo nazhromaždeného penza dôkazov vyplynul, neumožňoval vydanie iného rozhodnutia, než je podanie obžaloby,“ vyjadril sa hovorca odkazujúc na opakované policajné doplňovanie spisov i zásah najvyššieho štátneho zástupcu Pavla Zemana, ktorý v roku 2019 nariadil opätovné otvorenie prípadu.

Kauza Čapí hnízdo

Obvinenia sa týkajú farmy Čapí hnízdo, ktorá dostala dotácie z európskych zdrojov po tom, ako jej vlastníctvo prešlo z Babišovho konglomerátu Agrofert na jeho rodinných príslušníkov. Eurofondy boli určené pre malé a stredne veľké podniky, pod ktoré Agrofert nespadá. Agrofert neskôr prevzal späť vlastníctvo farmy.

Babiša na stíhanie opakovane vydala Poslanecká snemovňa. On previnenie popiera a obvinenia voči nemu označuje za politicky motivované. V prípade odsúdenia jemu aj Nagyovej hrozí až desaťročný trest.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej BabišPavel Zeman
Firmy a inštitúcie Agrofert