Česko v 12-gólovom zápase zdolalo USA a na MS v hokeji 2022 získalo bronz (video)

The Czech Republic team poses for a photo while holding the Bronze medal trophy after the Hockey World Championship bronze medal match between Czech Republic and USA in Tampere, Finland, on Sunday, May 29, 2022. The Czech Republic won 8-4
Česi získali prvé medaily od roku 2012. Foto: AP Photo/Martin Meissner

V predposlednom zápase na MS 2022 v hokeji 2022 sa rozhodlo o držiteľoch bronzových medailí. Získali ich českí hokejisti, ktorí v nedeľu popoludní zdolali v Tampere Američanov 8:4 a tešia sa z prvých medailí od roku 2012.

Viac o téme: MS v hokeji 2022

Do svojej zbierky pridali šiesty bronz a celkovo 13. cenný kov v histórii. David Pastrňák zažiaril hetrikom, pričom Česi zaznamenali šesť gólov v tretej tretine.

MS v hokeji 2022 – zápas o bronz

• Tampere

Česko – USA 8:4 (1:3, 1:0 6:1)

Góly: 16. Černoch (Flek, Stránský), 33. Smejkal (Sklenička, Kundrátek), 41. Pastrňák (Hertl, Zohorna), 43. Červenka (Krejčí), 44. Pastrňák (Jordán, Hertl), 55. Kämpf (Smejkal), 59. Kämpf (Smejkal), 60. Pastrňák (Hertl, Červenka) – 10. Kuhlman (Meyers, Peeke), 13. Gaudette (Boldy, Tynan), 20. Kuhlman (Schmidt, Lafferty), 59. Bordeleau (Watson, Hayden)

Američania viedli po prvej tretine 3:1, no napokon neobhájili zisk bronzových medailí z vlaňajšieho svetového šampionátu v Rige a na turnaji skončili štvrtí. Skóre duelu otvoril v strede úvodnej tretiny Karson Kuhlman. O necelé tri minúty zvýšil náskok USA na 2:0 Adam Gaudette, ktorý využil prvú presilovú hru v zápase.

V 16. minúte strelil kontaktný gól Čechov na 1:2 Jiří Černoch. V závere tretiny hrali aj Česi prvýkrát v početnej výhode, ale 13 sekúnd pred prestávkou inkasovali tretí gól, druhý z hokejky Kuhlmana. V druhej dvadsaťminútovke padol jediný gól, Jiří Smejkal ním znížil stav na 2:3.

Na začiatku tretej časti hry Česi troma gólmi za necelé tri minúty otočili skóre na 5:3. Jeremyho Swaymana prekonali dvakrát David Pastrňák a raz Roman Červenka. V 55. minúte strelil šiesty gól Česka David Kämpf, a to vo vlastnom oslabení. V 59. minúte ten istý hráč trafil odkrytú bránku.

Thomas Bordeleau vzápätí znížil stav na 4:7, no Pastrňák pol minúty pred koncom zavŕšil hetrik presilovkovým gólom na konečných 8:4. Karel Vejmelka a Marekom Langhamerom pomohli k triumfu dokopy 21 zákrokmi, Swayman čelil 33 strelám.