Česko a Rakúsko predĺžili na hraniciach so Slovenskom kontroly, vzhľadom na situáciu sú nevyhnutné

Hranice, Slovensko, Česko
Dočasné hraničné kontroly medzi Českom a Slovenskom. Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované 28. októbra 2022, 14:28

Rakúsko sa pridalo k Česku a tiež ešte predĺži kontroly na hraniciach so Slovenskom, ktoré zaviedli koncom septembra pre prudký nárast nelegálnej migrácie. Na svojej webstránke o tom informuje denník Kronen Zeitung s odvolaním sa na rakúske ministerstvo vnútra.

Kontroly sú nevyhnutné

Kontroly by mali predĺžiť najprv o 15 dní a prípadne v nich pokračovať ďalších 30 dní. Rozhodnutie je v súlade s Českou republikou, ktorá vo štvrtok oznámila, že bude pokračovať v kontrolách na slovenských hraniciach. Viedeň koordinuje svoje kroky s ministerstvami v Prahe a Bratislave.

Rakúsky minister vnútra Gerhard Karner vo vyhlásení pre Kronen Zeitung uviedol, že hraničné kontroly sú nevyhnutné, pretože by „prevádzači mohli okamžite zareagovať a zmeniť ich trasy“. Polícia podľa ministerstva od septembra pri hraničných kontrolách so Slovenskom zatkla 12 prevádzačov.

Rokovať budú s EÚ aj Slovenskom

Hovorkyňa českého ministerstva vnútra Klára Dlubalová ešte vo štvrtok informovala, že vláda predĺžila opatrenia o ďalších 45 dní.

Kontroly na vnútorných hraniciach so Slovenskom tak budú prebiehať až do 12. decembra 2022. Minimálne 15 dní budú policajtom naďalej pomáhať s ochranou hraníc aj vojaci v činnej službe a príslušníci Colnej správy ČR, a to v počte 80, respektíve 60 osôb.

„Voľný pohyb osôb v rámci schengenu je výdobytok mojej generácie, o ktorý nechceme prísť. Predĺženie je čiastkové a krátkodobé riešenie, ktoré je ale v tejto chvíli nevyhnutné na ochranu bezpečnosti v Českej republike. Túto dobu využijeme na rokovanie ako so slovenskou stranou, tak aj na úrovni EÚ,“ uviedol český minister vnútra Vít Rakúšan s tým, že sa problematikou nelegálnej migrácie bude zaoberať aj pri svojej ceste na západný Balkán.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gerhard KarnerVít Rakušan