Česko chce Ukrajine darovať delostreleckú muníciu, dodávku plánuje zrealizovať v čo najkratšom čase

Military silhouettes three tanks on war fog sky background. Tanks battle. War Concept. 3d rendering
Česko chce muníciu na Ukrajinu dodať v čo najkratšom čase. Foto: ilustračné, Gettyimages.com

Česká vláda plánuje schváliť dodávku munície pre Ukrajinu. Pre spravodajský portál iDNES.cz to povedal premiér Petr Fiala. Úmysel Česka darovať Ukrajine delostreleckú muníciu už skôr avizovala ministerka obrany Jana Černochová.

„Komunikujeme s ukrajinskou stranou a celú vec bude priebežne sledovať a vyhodnocovať krízový štáb ministerstva zahraničia. Ak bude treba, budú nasledovať aj ďalšie kroky,“ povedal Fiala.

Černochová na spoločnom tlačovom brífingu s ministrom zahraničia Janom Lipavským uviedla, že Česko chce darovať delostreleckú muníciu kalibru 152 mm. Dodávky chce uskutočniť čo najskôr. V prípade ruského útoku na Ukrajinu je Česko pripravené podporiť sankcie voči Moskve.

Praha sa tiež zatiaľ nechystá evakuovať svojich občanov a diplomatov z Ukrajiny. „Sme pripravení urobiť nevyhnutné kroky na ochranu našich zamestnancov a občanov Českej republiky, ktorí sa na území Ukrajiny nachádzajú. Za týmto účelom na utorok zvolávame krízový štáb. Už teraz sa k situácii na Ukrajine schádza pracovná skupina každý deň,“ vyjadrila sa pre iDNES.cz hovorkyňa rezortu zahraničia Lenka Do.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján LipavskýJana ČernochováPetr Fiala