Čaplovič: Šanca pre rómske deti internátne školy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Dušan Čaplovič

BRATISLAVA 6. januára (WEBNOVINY) – Podpredseda vlády pre národnostné menšiny a ľudské práva Dušan Čaplovič považuje za úspech, že sa jeho úradu podarilo zachrániť internátnu školu pre rómske deti. Vicepremiér plánuje ešte v tomto volebnom období v rámci koncepcie internátnych škôl vytvoriť v spolupráci s ministerstvom školstva ďalšie tri až štyri projekty. Má ísť o stredné i základné školy takéhoto typu. Podľa Čaploviča mnoho talentovaných rómskych detí „gniavi“ domáce prostredie a vďaka internátnemu vzdelaniu môžu mať šancu na lepší život. Mimovládna organizácia Amnesty International však zastáva názor, že myšlienka internátnych škôl pre rómske deti neprispeje k riešeniu problematiky vzdelávania Rómov, keďže sa bude týkať iba zanedbateľného počtu rómskych žiakov. „Navyše ešte viac prehĺbi segregáciu rómskych detí mimo bežného systému vzdelávania, čo považujeme za porušenie ich práv,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ Amnesty International Slovakia Branislav Tichý.

Čaplovič zatiaľ nenašiel pri otázke internátnych škôl názorovú zhodu s mimovládnou organizáciou Amnesty International, ktorá sa v rámci ľudských práv venuje aj rómskej problematike. „S Amnesty sme zatiaľ zhodu až tak nenašli, ale myslím si, že som ich postupne presvedčil o tom, že pokiaľ budú súhlasiť rodičia, pokiaľ nájdeme dobré lokálne partnerstvo so samosprávou a štátnou správou, bude to úspešné,“ skonštatoval Čaplovič na tlačovej besede koncom decembra, keď hodnotil činnosť svojho úradu v roku 2009. Šéf Amnesty však skonštatoval, že téma internátnych škôl bola iba okrajovou témou spoločných diskusií. „Pán Čaplovič nám nikdy neprezentoval konkrétny návrh tohto projektu. Hovoriť preto o tom, že sa naše postoje k tejto otázke približujú, je zavádzajúce,“ tvrdí Tichý.

Osemročné internátne gymnázium do Kremnice premiestnili potom, ako ho zrušili najprv vo Zvolene a neskôr v Lučenci. „Dnes je Kremnická škola pod vedením pána Jána Heru jedným z príkladov, ako sa dá aj v internátnom prostredí riešiť vzdelávanie,“ povedal vicepremiér, ktorý si myslí, že presviedčanie rómskych rodičov, aby svoje deti dali do internátnej školy, je ťažkou cestou. Vicepremiér uviedol, že v rámci koncepcie internátnych škôl sa mu ťažko presviedčali európske štruktúry. „Dnes môžem povedať, že mnohí europoslanci, ktorí predtým nesúhlasili s mojou koncepciou, v súčasnosti hovoria o tom, že po podpise súhlasu rodičom môžeme ísť touto cestou,“ uviedol. Podľa Čaploviča je tiež otázne, kedy by mali rómske deti nastupovať do internátnych škôl – či v prvom alebo druhom stupni základnej školy. Uviedol, že táto otázka by sa mala riešiť aj na úrovni ministerstva školstva a špeciálnych poradní. „Veríme, že prioritou podpredsedu Čaploviča do konca volebného obdobia by sa namiesto otázky internátnych škôl malo stať uznanie existencie segregácie v slovenskom školstve a zabezpečenie dôsledného monitoringu zákazu segregácie na slovenských školách,“ skonštatoval o zámeroch vicepremiéra Tichý.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Dušan Čaplovič