Canberra je prvým mestom v Austrálii, v ktorom legalizovali rekreačné užívanie marihuany

marihuana
Čekovský upozorňuje, že sadzba 10 až 15 rokov väzenia pre dílerov drog môže byť v súčasnosti uložená aj osobám, ktoré opakovane pristihnú s menším množstvom drogy. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Austrálske hlavné mesto Canberra sa stalo prvým v krajine, ktoré legalizovalo rekreačné užívanie marihuany na osobné účely. Poslanci schválili nové pravidlá, na základe ktorých budú môcť dospelé osoby legálne vlastniť 50 gramov sušenej marihuany a pestovať dve takéto rastliny. Nová legislatíva vstúpi do platnosti 31. januára.

Zákon zakazuje dospelým osobám užívať marihuanu v blízkosti detí a uskladniť ju musia mimo ich dosahu. Vlastníci tiež nesmú drogu predávať niekomu inému. Jedna domácnosť môže pestovať maximálne štyri rastliny, a to nezávisle od počtu jej členov.

Opozícia hlasovala proti takejto legislatíve, pričom argumentovala, že zmeny podnietia viac ľudí k tomu, aby užívali marihuanu, čo povedie k väčšiemu počtu psychóz súvisiacich drogami.

Užívatelia marihuany v Canberre budú však stále čeliť určitej právnej neistote, keďže vlastnenie malého množstva tejto drogy ostáva na základe federálnych zákonov nelegálne. Lekárska marihuana je v Austrálii dostupná pre pacientov na predpis od roku 2017.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom