Aktualizované: Britský parlament odhlasoval návrh dohody o brexite, poslancov čaká ďalšie hlasovanie

Brexit; Veľká Británia; Európska únia
Foto: ilustračné, Thinkstock.
  • aktualizované: 9. januára 17:37

LONDÝN 9. januára (WebNoviny.sk) – Britská premiérka Theresa Mayová v stredu prehrala ďalšie hlasovanie o odchode Veľkej Británie z Európskej únie.

Dolná snemovňa Spojeného kráľovstva prijala pohodlným rozdielom hlasov opatrenie, podľa ktorého, ak parlamentom budúci týždeň neprejde dohoda o brexite, bude mať Mayovej vláda len tri dni na to, aby parlamentu predložila alternatívny plán. Doteraz na to mala až 21 dní.

Kritika pre naťahovanie času

Zmyslom v stredu schváleného opatrenia je to, aby Mayovej vláda už zbytočne nenaťahovala ďalšie vyjednávania o svojom pláne brexitu v parlamente a tým nezvyšovala pravdepodobnosť, že krajina opustí úniu „natvrdo“, bez akejkoľvek dohody.

Britský parlament mal o dohode o brexite, ktorú Mayová vyjednala s EÚ, rokovať pôvodne už v decembri, no premiérka na poslednú chvíľu toto hlasovanie odložila, keďže bolo jasné, že dohoda by parlamentom neprešla.

Nový dátum rokovania o dohode je stanovený na 15. januára, zatiaľ však nič nenasvedčuje tomu, že by si Mayová medzičasom zaistila medzi poslancami dostatočnú podporu.

Britská opozícia Mayovú kritizuje aj za to, že odložením hlasovania len naťahuje čas a snaží sa vydierať poslancov tým, že ak neschvália súčasnú dohodu s EÚ, bude musieť krajina vystúpiť z únie bez dohody, čo nikto nechce. Takéto uvažovanie naznačila v stredu na pôde britského parlamentu aj samotná Mayová. „Jediný spôsob, ako predísť odchodu (z EÚ – pozn. SITA) bez dohody, je schváliť našu dohodu,“ vyhlásila.

V zmluve sa nezmenila ani bodka, ani čiarka

Existujú pritom aj alternatívne scenáre, napríklad ten, že by sa vypísalo nové referendum o brexite a na základe jeho výsledku by krajina v únii zotrvala. Podľa prieskumov je už totiž prevažná väčšina Britov dlhé mesiace za zotrvanie v únii. Tento scenár však Mayová vytrvalo odmieta a tvrdí, že krajina musí úniu bezpodmienečne opustiť.

Ako v stredu v parlamente vyhlásil predseda opozičných labouristov Jeremy Corbyn, Mayová odložením decembrového hlasovania o brexite nakoniec „nezískala nič, okrem toho, že sme stratili mesiac času“.

Corbyn pripomenul, že napriek Mayovej sľubom, že skúsi vyjednať s EÚ na poslednú chvíľu v dohode o brexite isté zmeny, v zmluve „sa nezmenila ani jedna bodka, ani čiarka“. „Neprináša nám sem náhodou premiérka presne tú istú zmluvu, ktorú sme pred štyrmi týždňami odmietli?“ spýtal sa Corbyn.

Dolná snemovňa britského parlamentu odhlasovala návrh, ktorého cieľom je zabrániť vláde v odkladaní kľúčových rozhodnutí v otázke brexitu, ktorý je naplánovaný na 29. marec.

Podľa schváleného opatrenia v prípade, že parlament odmietne zmluvu o brexite, na ktorej sa premiérka Theresa Mayová dohodla s Európskou úniou, vláda musí prísť s „plánom B“ do troch dní.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jeremy CorbynTheresa Mayová
Firmy a inštitúcie EU Európska únia