Briti sa po brexite boja o investície, znížia korporátnu daň

brexit
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 4. júla (WebNoviny.sk) – Britský minister financií George Osborne sľúbil, že zredukuje korporátnu daň s cieľom povzbudiť firmy, aby investovali vo Veľkej Británii napriek referendu, ktoré rozhodlo o odchode krajiny z Európskej únie. V rozhovore, ktorý v nedeľu zverejnil denník Financial Times, šéf britského rezortu financií povedal, že korporátnu daň zníži pod úroveň 15 %, čiže ju posunie zo súčasnej úrovne 20 %. Informoval o tom portál bbc.com.

Redukcia korporátnej dane je podľa Osborna súčasťou jeho plánu na vybudovanie „super-konkurenčnej ekonomiky“ s nízkymi daňami. Hovorca britského ministerstva financií potvrdil informáciu denníka Financial Times, ale konštatoval, že rezort nevie, kedy sa redukcia dane zrealizuje. V marci Osborne hovoril, že korporátna daň v Británii klesne na úroveň 17 % do roku 2020. Osborne pre denník uviedol, že pre Britániu je dôležité dokázať investorom, že krajina je stále otvorená podnikaniu.

Šéf britského rezortu financií sa už predtým vzdal svojho cieľa dosiahnuť prebytok verejných financií do roku 2020. Dôvodom sú obavy, že neistota spôsobená odhlasovaním odchodu z EÚ by mohla brzdiť ekonomiku. Osborne povedal, že ekonomika prejavuje jasné známky šoku. „Spôsob našej reakcie určí, aký bude vplyv na pracovné miesta a ekonomický rast,“ vyjadril sa v tejto súvislosti minister.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe George Osborne