Brazília prekonala obranný val KĽDR a vyhrala 2:1

Brasil

JOHANNESBURG 15. júna (WEBNOVINY) – Brazília potvrdila úlohu favorita a v utorkovom zápase základnej G-skupiny na XIX. futbalových majstrovstvách sveta v JAR zdolala outsidera záverečného turnaja KĽDR 2:1 (0:0) gólmi obrancu Maicona v 55. a stredopoliara Elana v 72. minúte. Severokórejský gól strelil v 89. minúte Ji Jun-nam. „Kanárici“ si v prvom vzájomnom súboji s reprezentáciou komunistického severokórejského režimu pripísali na konto už tretí triumf nad ázijským mužstvom na MS – v roku 2002 vyhrali nad Čínou 4:0 a pred štyrmi rokmi nad Japonskom 4:1. Päťnásobní majstri sveta zvíťazili už vo svojom 18. úvodnom dueli v histórii MS.

Výsledok:

G-skupina (Johannesburg / štadión Ellis Park)

Brazília – KĽDR 2:1 (0:0)

Góly: 55. Maicon, 72. Elano – 89. Ji Jun-nam, ŽK: 88. Ramires (Braz.), rozhodovali Viktor Kasai – Gábor Erös, Tibor Vámos (všetci Maď.), 54 331 divákov

Brazília: Júlio César – Maicon, Juan, Lúcio, Michel Bastos – Felipe Melo (84. Ramires), Gilberto Silva, Elano (73. Daniel Alves) – Kaká (78. Nilmar) – Robinho, Luís Fabiano

KĽDR: Ri Mjong-guk – Ri Kwang-čchon, Ča Jong-hjok, Pak Čchol-jin, Ri Jun-il – Ji Jun-nam, Mun In-guk (80. Kim Kum-il), An Joung-hak, Pak Nam-čchol – Hong Jong-jo, Jong Tae-se

Zostava Brazílie

Brazíslky fanúšik

Brazílske vlny
Fanúšikovia vytvorili vlny vo farbách Brazílie. Foto: SITA/AP

Zostava KĽDR

Kórejský fanúšik

Líder svetového rebríčka a hlavný favorit šampionátu začal ofenzívne, už v 7. minúte vyskúšal Elano gólmana KĽDR Ri Mjong-guka a o niekoľko sekúnd neskôr Kaká vysunul pekne Robinha, ale jeho strela letela nad. Potom sa osmelili aj hráči KĽDR, jeden z troch legionárov v tíme Jong Tae-se však Júlia Césara v bránka Brazílie neohrozil. „Kanárici“ boli aktívnejší, kombinovali na polovici súpera, ale severokórejský obranný val pripomínal zátarasy na 38. rovnobežke oddeľujúcej KĽDR od Kórejskej republiky. Hoci mali zverenci Carlosa Dungu loptu oveľa častejšie na svojich kopačkách (65% – 35%), nevypracovali si v I. polčase nijakú vážnejšiu šancu.

Brazílčania prelomili obranný val kórejského mužstva desať minút po prestávke a ich kouč Carlos Dunga si poriadne vydýchol. Elano v 55. min našiel na pravej strane obrancu Interu Miláno Maicona, ten sa posunul s loptou až takmer k čiare a z veľmi ostrého uhla nečakane prekonal Ri Mjong-guka – 1:0. Bol to prvý gól brazílskeho pravého obrancu na MS od roku 1986, keď v dueli s Poľskom skóroval Josimar. Tlak „kanárikov“ sa stupňoval, v 64. min Luís Fabiano ešte ľavačkou tesne minul, ale v 72. už bol brankár KĽDR bezmocný po strele Elana, ktorý zužitkoval krásnu prihrávku od Robinha. Brazília si potom už s prehľadom udržiavala svoj náskok, lenže v 89. minúte udrel blesk z jasného neba. Po náhodnom centri našiel Jong Tae-se hlavičkou Ji Jun-nama, ten obišiel Lúcia a znížil na 1:2. Dungovi zverenci tesný náskok udržali a v tzv. skupine smrti, v ktorej hrajú ešte Portugalsko a Pobrežie Slonoviny, si vybojovali cenné tri body.