Brazília ďalším osemfinalistom, prišla však o Kaká

Brasil

JOHANNESBURG 20. júna (WEBNOVINY) – Futbalisti Brazílie zvíťazili v nedeľňajšom súboji základnej G-skupiny na XIX. majstrovstvách sveta v Juhoafrickej republike nad reprezentáciou Pobrežia Slonoviny hladko 3:1 (1:0) a zabezpečili si definitívne postup do osemfinále. Po Holandsku sú „kanárici“ druhým tímom s istotou účasti vo vyraďovacej fáze. Päťnásobní majstri sveta viedli už 3:0, keď sa o dva góly zaslúžil Luís Fabiano (25. a 50. minúta) a jeden pridal v 62. minúte Elano. Fabiano konečne pretrhol streleckú smolu, keď sa mu v reprezentačnom drese podarilo skórovať po šiestich súbojoch, v ktorých vyšiel naprázdno. Útočník FC Sevilla sa stal jubilejným 70. strelcom Brazílie v histórii svetových šampionátov. O jediný a zároveň aj premiérový gól afrického tímu na MS 2010 sa v 79. minúte zaslúžil kapitán Didier Drogba. V závere duelu prišiel juhoamerický tím o špílmachra Kaká, ktorý po druhej žltej karte za úder lakťom prifilmovaný Kaderom Keitom musel ísť predčasne pod sprchy.

Výsledok:

G-skupina (Johannesburg/štadión Soccer City):

Brazília – Pobrežie Slonoviny 3:1 (1:0)

Góly: 25. a 50. Luís Fabiano, 62. Elano – 79. D. Drogba, ŽK: 85. Kaká – 31. Siaka Tiéné, 75. K. Keita, 86. Cheick Tioté, ČK: 88. Kaká (Braz.) po druhej ŽK za úder lakťom, rozhodovali: Lannoy – Dansault, Ugo (všetci Fr.), 84 455 divákov

Brazília: Júlio César – Maicon, Juan, Lúcio, Michel Bastos – Elano (67. Daniel Alves), Gilberto Silva, Felipe Melo – Kaká – Robinho (90.+ Ramires), Luís Fabiano

Pobrežie Slonoviny: Barry – Demel, K. Touré, Zokora, Siaka Tiéné – Y. Touré – Dindane (54. Gervinho), Eboué (72. Romaric), Tioté, S. Kalou (68. Kader Keita) – D. Drogba

Faninky Brazílie

Fanúšikovia Brazílie

Zokora v súboji s Fabianom
Hráč Pobrežia Slonoviny Didier Zokora v súboji s Brazílčanom Luisom Fabianom. Foto: SITA/AP

Lucio sa hnevá
Brazílčan Lucio sa hnevá na francúzskeho rozhodcu Stephane Lannoy. Foto: SITA/AP

Fabiano otvára zápas
Brazílčan Luis Fabiano strieľa prvý gól zápasu a posiela Brazíliu do vedenia. Foto: SITA/AP

V prvom polčase sa síce obaja súperi snažili predvádzať očakávané ofenzívne „divadlo“, ale príliš sa im to nedarilo. Najkrajšiu akciu úvodného dejstva previedli hráči Brazílie, keď v 25. minúte po sérii prihrávok Kaká prestrčil loptu na Luísa Fabiana a ten strelou z uhla nedal gólmanovi Barrymu šancu.

Iba päť minút po návrate zo šatní Brazílčania zvýšili na 2:0. Opäť Fabiano previedol peknú individuálnu akciu, s loptu sa „pretancoval“ až do pokutového územia súpera a svojím 27. gólom v reprezentácii zvýšil na 2:0. Opakované zábery síce ukázali, že si pri jednom zo svojich kúskov pomohol rukou, ale na skóre to už nič nezmenilo. V 62. min po prihrávke od špílmachra Kaká upravil na 3:0 svojím druhým gólom na tomto šampionáte Elano, no o niekoľko minút neskôr ho po nešetrnom zákroku jedného zo súperov museli odniesť na nosidlách. Gólovú bodku za duelom dal v 79. min kanonier FC Chelsea Drogba, ktorý hlavou prekonal gólmana Júlia Césara. Brazílčanovi nedovolil osláviť jubilejný 50. duel v národnom tíme čistým kontom. V záverečnej desaťminútovke sa na trávniku iskrilo a množstvo faulov vyvrcholilo v 88. minúte, keď musel po druhej žltej karte za prifilmovaný pád Keitu po údere lakťom opustiť ihrisko Kaká.