Bratislavská vodárenská prichádza s generálnym pardonom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Daniel Gemeran
Daniel Gemeran Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 22. novembra (WEBNOVINY) – Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) zavedie od 1. decembra do 31. marca budúceho roka tzv. generálny pardon. Na pondelňajšej tlačovej besede to uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Daniel Gemeran. Cieľom je maximálne znížiť počet čiernych odberateľov vody či neoprávnených producentov odpadových vôd. Spoločnosť upozorňuje, že akcia nie je represívna, založená je na dobrovoľnosti. „Chceme dať možnosť našim potenciálnym zákazníkom, ktorí s nami nemajú podpísanú zmluvu, ale napriek tomu odoberajú vodu, respektíve produkujú odpadové vody, aby sa prihlásili,“ povedal pre agentúru SITA obchodný riaditeľ BVS Juraj Hagara.

Spoločnosť pri akcii zaručuje anonymitu. V praxi to teda znamená, že sa pri prihlasovaní nebude dať identifikovať, či ide o nového zákazníka alebo čierneho odberateľa, ktorý chce odber pitnej vody zlegalizovať. Záujemcovia o prihlásenie odberu nájdu tlačivo na internetovej stránke spoločnosti www.bvsas.sk, prípadné informácie získajú aj v zákazníckych centrách. „Spravíme s ním (doteraz čiernym odberateľom, pozn. SITA) štandardnú zmluvu ako s kýmkoľvek iným bez toho, že by bol nejako finančne postihnutý,“ doplnil Hagara.

Po tejto akcii však bude nasledovať represívna akcia s pracovným názvom Akcia guľový blesk. Pôjde teda o nekompromisnú akciu zameranú na odhaľovanie čiernych odberateľov a producentov odpadových vôd. V teréne pritom nebude pôsobiť len obchodná inšpekcia, ale aj okolo 50 – 60 majstrov vodárenskej spoločnosti. Okrem toho od 1. apríla 2011 zvýši spoločnosť poplatok za odhalenie neoprávneného odberu. Doteraz to bolo pre fyzické osoby 66 eur, po novom to bude 126 eur. Pri právnických osobách to bolo 995 eur a sankcia sa od apríla zvýši na 1 541 eur.

BVS „vyprodukovala“ za prvé tri štvrťroky tohto roka 54 mil. kubíkov vody, vyfakturovala okolo 34 mil. kubíkov vody. Strata tak predstavuje okolo 36 percent. Čierne, teda neoprávnené odbery predstavujú okolo päť až 15 percent, na niektorých odberných miestach to môže byť aj viac. Spoločnosť však pripúšťa, že straty sú niekedy spôsobené aj stavom potrubí, prípadne poruchami na potrubiach, ktoré nie je možné pre nedostatok financií komplexne opraviť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Daniel Gemeran