Brankár Bayernu Manuel Neuer si zavaril v Chorvátsku, keď spieval nacionalistickú pieseň

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Manuel Neuer
Brankár Bayernu Mníchov a nemeckej futbalovej reprezentácie Manuel Neuer. Foto: archívne, Andreas Gebert/Pool/AP

Kapitán Bayernu Mníchov aj nemeckej futbalovej reprezentácie brankár Manuel Neuer si počas dovolenky v Chorvátsku nechtiac zavaril. Na internete sa objavilo video, ktoré 34-ročného gólmana zachytilo spievať kontroverznú pieseň Lijepa li si (Si krásna, pozn.).

Neoficiálna hymna

Táto nacionalistická pieseň je neoficiálnou hymnou chorvátskej futbalovej reprezentácie a Neuer ju spieval na pláži so skupinou ďalších mužov.

Uvedená skladba pochádza z deväťdesiatych rokov minulého storočia a jej slová ospevujú krásu regiónu Herceg-Bosna. Ten bol v prvej polovici 90-tych rokov chorvátskou územnou správnou jednotkou na území dnešnej Bosny a Hercegoviny.

Pieseň v roku 1998 zložil chorvátsky nacionalistický spevák Marko Perkovič, ktorému viaceré európske krajiny zakázali vystupovať pre podozrenie, že sympatizuje s pronacistickým ustašovským režimom z druhej svetovej vojny.

Na dovolenke s trénerom

Perkovič je známy aj pod prezývkou Thompson podľa typu samopalu, ktorý používal počas vojnového konfliktu na území Chorvátska (1990-1995). Ten bol súčasťou občianskej vojny v Juhoslávii (1991-2001).

O Neuerovom prešľape informoval britský web BBC Sports. Nemecký gólman je na dovolenke v Chorvátsku s jeho trénerom Tonim Tapalovičom, ktorý sa síce narodil v Nemecku, ale má chorvátske korene.

Je pravdepodobné, že brankár ani netušil, akú pieseň spieva, keďže podľa jeho manažéra neovláda chorvátsky jazyk.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Manuel NeuerMarko PerkovičToni Tapalovič
Firmy a inštitúcie FC Bayern Mníchov