Blattera a Platiniho potrestali, budú osem rokov bez futbalu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Michel Platini, Sepp Blatter
Zľava: Michel Platini a Sepp Blatter. Foto: SITA/AP

ZÜRICH 21. decembra (WebNoviny.sk) – Michel Platini a Sepp Blatter budú osem rokov bez futbalu. Do októbra tohto roka dvaja najmocnejší muži odvetvia sa v pondelok dozvedeli výrok súdnej komory etickej komisie Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA). Tá po minulotýždňovom vypočutí oboch aktérov kauzy rozhodla, že Platini sa dopustil konfliktu záujmov a porušil princíp lojálnosti, Blatterovi k tým istým deliktom pripísali aj ponúkanie darov – všetko v rozpore s etickým kódexom FIFA. Blatterovi navyše vymerali pokutu 50-tisíc, Platini má zaplatiť 80-tisíc švajčiarskych frankov.

Dosluhujúci prezident FIFA Blatter aj prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Platini mali od 8. októbra dočasne zastavený výkon funkcií na 90 dní pre prípad zmluvne nepodloženého príjmu z roku 2011. Platini vtedy dostal od FIFA so súhlasom jej šéfa Blattera 2 milióny švajčiarskych frankov za služby poradcu z rokov 1998 až 2002. K transakcii neexistuje žiadna zmluva a navyše sa uskutočnila až 9 rokov po vykonaní práce. Dohoda vraj existovala iba v ústnej rovine. Kauzu vyšetrujú aj trestnoprávne orgány vo Švajčiarsku. Obaja jej aktéri vopred avizovali, že sa proti nepriaznivému verdiktu odvolajú. Obrátiť sa môžu na odvolaciu komisiu FIFA a v prípade neúspechu na Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne.

„Pán Blatter ani vo svojom písomnom stanovisku, ani na osobnom vypočúvaní nedokázal predložiť relevantný zákonný dôvod tejto platby. V tomto prípade boli záujmy FIFA podriadené iným, čím si pán Blatter nesplnil povinnosti voči FIFA. Argument o ústnej dohode komora považuje za nepresvedčivý, a preto ho neuznala,“ konštatuje sa vo verdikte, na margo Platiniho v ňom stojí: „Nekonal v duchu dôveryhodnosti a morálnych zásad a prejavil nedostatok zodpovednosti pri plnení svojich povinností.“

Blatter potvrdil, že využije všetky dostupné možnosti, aby rozsudok napadol. „Bojujem sám za seba, bojujem za FIFA. Za čo som suspendovaný na osem rokov? Som prezident FIFA a kopú do mňa ako do futbalovej lopty. Budem bojovať až do konca. Som smutný, nemôžem takto fungovať. Nie je to možné. Po 40 rokoch to nemôže takto skončiť. Bojujem za obnovenie mojich právomocí. Vrátim sa, ďakujem,“ vyhlásil a rozlúčil sa so zástupcami médií. Švajčiar už dlhšie tvrdil, že etická komisia, ktorej nezávislé postavenie sám pomáhal budovať, nemá právo odvolať ho z funkcie. Takú moc má podľa neho iba kongres FIFA.

Sepp Blatter stojí na čele FIFA 17 rokov, súčasťou organizácie je 40 rokov. Na mimoriadnom kongrese FIFA 26. februára 2016 zvolia jeho nástupcu. Prihlášku podal aj Platini, ale podmienkou na zaradenie medzi kandidátov bolo zrušenie jeho dištancu. Pondelkové rozhodnutie etickej komisie pravdepodobne znamená koniec jeho kandidatúry.

„Extrémne sklamanie“ z verdiktu etickej komisie FIFA vyjadrila v krátkom stanovisku aj UEFA. „Pán Platini nekonal s kompletnou dôveryhodnosťou a súdržnosťou, čo poukazuje na neznalosť významu jeho povinností a s tým spojených ďalších záväzkov a zodpovedností,“ uvádzajú sudcovia.

Platini chce očistiť svoje meno, aby mohol kandidovať vo februárových voľbách na prezidenta FIFA, v ktorých mal byť najväčším favoritom na víťazstvo. Avizoval preto, že sa odvolá na Športovom arbitrážnom súde (CAS) v Lausanne. „Je to totálny výsmech. Všetko bolo dopredu naplánované orgánmi, ktoré dobre poznám. Chceli pošpiniť moje meno. Môj osud bol spečatený už pred vypočúvaním 18. decembra. Rozhodnutie je len úbohým manévrom v snahe zakryť skutočný úmysel odstrániť ma zo sveta futbalu,“ povedal 60-ročný Francúz.

Platini, ktorý je aj jedným z viceprezidentov FIFA, spolu s odvolaním sa na CAS podá aj trestné oznámenie na civilný súd v záujme uhradenia škôd, ktoré utrpel od začiatku celého procesu. „Správal som sa vždy bezchybne, moje svedomie je čisté,“ dodal rodák z mestečka Joeuf.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michel PlatiniSepp Blatter