Biatlonistka Bergerová na víťaznej vlne, Kuzminová trinásta

Tora berger

POKLJUKA 16. decembra (WEBNOVINY) – Záver biatlonového roka 2012 v slovinskej Pokljuke výrazne ovplyvnila silná hmla. Podmienky na strelnici pri nedeľňajších pretekoch žien na 12,5 km s hromadným štartom boli na hranici regulárnosti, viaceré favoritky na to doplatili.

Nórska biatlonistka Tora Bergerová suverénnym spôsobom zvíťazila v nedeľňajších pretekoch na 12,5 km s hromadným štartom, ktorými sa v slovinskej Pokljuke skončilo 3. kolo Svetového pohára 2012/13. Druhá prišla do cieľa Nemka Miriam Gössnerová, bronz si odváža Češka Gabriela Soukalová. Slovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová finišovala na 13. pozícii, Janku Gerekovú klasifikovali na 27. mieste.

Tridsaťjedenročná Bergerová sa po zlatom hetriku v úvodnom kole SP vo švédskom Östersunde akoby iba hľadala. Našla sa práve v záverečných pretekoch roka 2012. Po tretej bezchybne zvládnutej streleckej položke sa dostala na čelo 30-členného štartového poľa a potvrdila svoju kvalitu.

Slovenkám sa príliš nedarilo

Anastasia Kuzminová otvorila bežeckú sezónu

Kým jej súperky zbierali jeden trestný okruh za druhým, ona si bezpečne išla za svojím jubilejným dvadsiatym prvenstvom v kariére, štvrtým v aktuálnej sezóne. Upevnila si tým svoje postavenie líderky celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus. Gössnerová za ňou zaostala o 35,5 sekundy, bronzová Soukalová bola o vyše minútu pomalšia.

Slovenkám sa preteky nevydarili celkom podľa predstáv. V hustej hmle, v ktorej boli podmienky na strelnici na hranici regulárnosti, si Kuzminová predĺžila trať o sedem a Gereková dokonca o osem trestných okruhov.

O trinástej priečke Kuzminovej rozhodla až cieľová fotografia. Slovenská reprezentantka bola o niekoľko centimetrov pred Fínkou Kaisou Mäkäräinenovou, ktorá si rovnako trať predĺžila o 7 okruhov – na druhej položke v ľahu netrafila ani jeden z terčíkov. Gereková zaostala za víťazkou takmer o 4 minúty.

Hmla potrápila aj favoritky

Janka Gereková

O podmienkach na pretekoch porozprával vedúci výpravy SR Milan Gašperčík. „Pri nástrele pred štartom bolo ešte všetko v poriadku, potom to začalo hustnúť. Najhoršia viditeľnosť bola vo chvíli, keď sa pretekárky blížili na druhú položku. Bolo to ťažké. Niektoré dievčatá sa s tým vedeli vyrovnať, iné nie,“ začal svoje hodnotenie Gašperčík.

„Prišla som na druhú ‚ležku‘ a predo mnou biela tma. Všetko sa mi to zlievalo, nevidela som,“ vysvetľovala tri netrafené terče na tejto položke Janka Gereková, ktorá nakoniec nazbierala spolu až osem trestných 150 m dlhých okruhov a finišovala na 27. pozícii.

„Na prvej streľbe to bolo ešte relatívne dobré, ale aj tam mi ušiel jeden výstrel. Potom prišla tá malá katastrofa a už som sa nespamätala do konca pretekov. Nechcem sa vyhovárať, veď sme mali všetky rovnaké podmienky, ale bol to môj tretí štart za tri dni. Už som cítila únavu, nohy nešli tak, ako som chcela a predstavovala si. Už že je koniec,“ dodala 28-ročná rodáčka z Liptova. Jej reprezentačná kolegyňa Anastasia Kuzminová netrafila sedemkrát, skončila trinásta.

„Nemôžem našim dievčatám nič vyčítať. Určite obe urobili, čo sa dalo. Nechcem hovoriť o náhode či šťastí, skôr išlo o to, ako sa ktorá vedela prispôsobiť tým podmienkam. Bodka za sezónou nám teda nevyšla celkom podľa želaní, musíme sa zmieriť s tým, čo sme urobili a dosiahli. Myslím si však, že sme nevstúpili do sezóny zle, celkovo musíme byť s prvou tretinou ročníka spokojní,“ dodal Milan Gašperčík.

Preteky boli pohromou pre nejednu biatlonistku ašpirujúcu na pódiové umiestnenie. Fínka Kaisa Mäkäräinenová, Ukrajinka Olena Pidrušná a Poľka Magdalena Gwizdoňová na spomínanej druhej položke netrafili ani jeden z piatich terčov. Obhajkyňa malého krištáľového glóbusu z predchádzajúcej sezóny Bieloruska Darja Domračevová mala absolútne najhoršiu streleckú bilanciu zo všetkých tridsiatich štartujúcich – 9 trestných okruhov, z toho na záverečnej položke v stoji štyri. Iba jej výnimočné bežecké schopnosti ju vyniesli na konečné 21. miesto.

Výsledky – preteky žien na 12,5 km s hromadným štartom:

1. Tora Bergerová (Nór.) 35:53,8 min (2 trestné okruhy), 2. Miriam Gössnerová (Nem.) +35,5 (4), 3. Gabriela Soukalová (ČR) +1:02,1 (2), 4. Oľga Zajcevová (Rus.) +1:20,3 (3), 5. Jekaterina Jurlovová (Rus.) +1:23,4 (2), 6. Teja Gregorinová (Slovin.) +1:32,5 (4),… 13. Anastasia Kuzminová +2:16,8 (7), 27. Janka Gereková (obe SR) +3:55,2 (8)

Poradie vo SP po ôsmich pretekoch z 26 naplánovaných:

1. Tora Bergerová (Nór.) 388 bodov, 2. Gabriela Soukalová (ČR) 305, 3. Miriam Gössnerová (Nem.) 286, 4. Andrea Henkelová (Nem.) 272, 5. Darja Domračevová (Biel.) 264, 6. Oľga Viluchinová (Rus.) 255, … 16. Anastasia Kuzminová 189, 23. Janka Gereková 153, 72. Martina Chrapánová (všetky SR) 6

Poradie v hodnotení pretekov s hromadným štartom po prvých z piatich naplánovaných:

1. Tora Bergerová (Nór.) 60 bodov, 2. Miriam Gössnerová (Nem.) 54, 3. Gabriela Soukalová (ČR) 48, 4. Oľga Zajcevová (Rus.) 43, 5. Jekaterina Jurlovová (Rus.) 40, 6. Teja Gregorinová (Slovin.) 38,… 13. Anastasia Kuzminová 28, 27. Janka Gereková (obe SR) 14

Viac k osobe Anastasia KuzminováAndrea HenkelováDarja DomračevováGabriela SoukalováJanka GerekováKaisa MäkäräinenováMartina ChrapánováMilan GašperčíkOľga ZajcevováTora Bergerová