Bez divákov a po tréningoch aj bez šatní. Američania avizujú tvrdé opatrenia počas grandslamového US Open

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
US Open, tenis
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Žiadni diváci, obmedzený pobyt hráčov v areáli a nulová možnosť využitia šatní počas tréningov. K tomu meranie teploty na dennej báze a aktuálne osvedčenie o negatívnom teste na koronavírus. Takto nejako by mal vyzerať tenisový US Open v roku 2020.

Organizátori záverečného grandslamového turnaja sezóny v New Yorku sa nechcú vzdať svojej megalomanskej akcie ani v roku tvrdého nástupu pandémie koronavírusu, ktorá výrazne postihla najmä Spojené štáty americké a ich východné pobrežie vrátane mesta New York.

Veci sa dejú a neustále menia

Zatiaľ zostáva v platnosti aj pôvodný termín 31. 8. – 13. 9. 2020. Ešte o sedem dní skôr by sa mala začať kvalifikácia.

Viac o téme: Koronavírus

„Bude to vôbec ešte turnaj, ktorý môže mať naďalej v názve slovíčko ‚open‘?,“ pýta sa agentúra Associated Press. Poukazuje na skutočnosť, že organizátori zatiaľ nezáväzne nabádajú tenistov z Európy, Južnej Ameriky či Stredného východu, aby do New Yorku prileteli charterovými letmi s čo najmenším sprievodom.

„Veci sa dejú a neustále menia. Zatiaľ je situácia taká, že sme neurobili žiadne konkrétne rozhodnutia. Turnaj v tejto chvíli má pôvodné dejisko a začiatok hlavnej súťaže stanovený na 31. augusta,“ vyjadrila sa šéfka Americkej tenisovej asociácie (USTA) Stacey Allasterová.

Obrovský škrt v príjmoch

K možným zmenám v súvislosti s opatreniami v boji proti koronavírusu Allasterová podotkla: „Každý deň vstávame všetci s pocitom zodpovednosti, že odovzdáme 150 percent, aby sme utvorili bezpečné prostredie pre aktérov na našom turnaji. Nechceme nič meniť na tom, že sa US Open uskutoční v stálych priestoroch Billie Jean King USTA National Tennis Center v New Yorku. Aktuálne ani nemáme veľa podnetov na prípadnú zmenu dejiska. Konečné rozhodnutie chceme oznámiť v období od polovice do konca júna.“

Allasterová vysvetlila aj spôsob, akým by mali byť sprístupnené šatne pre hráčov počas turnaja. Bude to značne obmedzujúce.

„Zvažujeme minimálny prístup do šatní, ak sa nehrajú zápasy. Ak si chce niekto len tak zatrénovať v areáli vo Flushing Meadows, musí rátať s tým, že sa po tréningu ihneď vráti do hotela. Chceme tiež zvýšiť počet šatní pri kurtoch vo vnútri areálu. A tiež v nich chceme zlepšiť filtráciu vzduchu,“ uviedla šéfka USTA.

V roku 2019 zavítalo na US Open približne 850-tisíc fanúšikov. Pri tejto štatistike sa brali do úvahy celé tri týždne, teda aj kvalifikačný turnaj o postup do hlavnej súťaže. Momentálne je takmer isté, že podujatie bude v roku 2020 bez divákov. To bude pre Američanov znamenať obrovský škrt v príjmoch. „Účasť divákov je čím ďalej, tým menej pravdepodobná. Finančné straty zatiaľ nejdeme špecifikovať,“ uviedol Lew Sherr, ktorý má v USTA na starosti príjmovú sféru.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať