Belfast plnia protesty a násilie pre zvesenú britskú vlajku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Britania
Foto: SITA/AP

BELFAST 7. januára (WEBNOVINY) – Severoírska metropola Belfast bola počas uplynulých štyroch nocí dejiskom násilných nepokojov, ktoré sú pokračovaním protestov proti decembrovému rozhodnutiu mesta ponechať britskú vlajku na budove radnice vyvesenú už len v určitých dňoch roka.

Výtržnosti a útoky na poriadkové sily si podľa šéfa severoírskej polície Matta Baggotta do nedele vyžiadali zranenia 52 príslušníkov. Napriek jeho varovaniu sa násilníci vrátili do ulíc aj počas nasledujúcej noci, keď na policajtov nasadených vo východnej časti Belfastu zaútočili tehlami, delobuchmi a fľašami.

V sobotu boli príslušníci polície dokonca terčom paľby zo strelných zbraní a proti viac ako stovke probritských demonštrantov museli použiť vodné delo a plastové projektily. Jedného z účastníkov vo veku 38 rokov zadržali pre podozrenie z pokusu o vraždu. Sobotňajším udalostiam predchádzala prevažne pokojná demonštrácia pred radnicou, ktorá prilákala vyše tisíc ľudí.

Belfast protest
Foto: SITA/AP

Členovia mestského zastupiteľstva v Belfaste prijali 3. decembra rozhodnutie, na základe ktorého bude vlajka Spojeného kráľovstva na radnici vyvesená už len 17 dní v roku. Probritské skupiny takýto krok považujú za prílišný ústupok nacionalistom snažiacim sa o pripojenie územia k Írsku. Doterajšie nepokoje mali za následok zadržanie 70 osôb, pričom v 47 prípadoch vyšetrovatelia začali trestné stíhanie. Upokojenie situácie by mali priniesť rokovania, ktoré sa začali v jednom z miestnych kostolov za účasti politikov a cirkevných hodnostárov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať