Beck sa lúči s Wimbledonom, nestačil na Monfilsa

Bez názvu
Karol Beck Foto: SITA/AP

LONDÝN 23. júna (WEBNOVINY) – Slovenský tenista Karol Beck prehral v stretnutí 2. kola hlavnej súťaže dvojhry mužov na treťom grandslamovom turnaji tenisovej sezóny Wimbledone v Londýne (21. júna – 4. júla, celková dotácia 13,725 milióna libier, tráva) s favorizovaným Francúzom Gaelom Monfilsom za 170 minút 4:6, 4:6, 7:6 (4), 4:6. Vo vyrovnanom stretnutí bol Monfils, nasadený ako dvadsiaty prvý, presvedčivejší na podaní, ale aj v dlhších výmenách a najmä lepšie zvládol koncovky prvých dvoch setov. V tom treťom Beck zabojoval, keď v desiatom geme ušiel súperovi zo štyroch mečbalov a napokon v tajbrejku set získal v pomere 7:4. Francúzsky tenista napokon vo štvrtom sete využil za stavu 5:4 v poradí piaty mečbal, ale prvý pri svojom podaní.

Zverenec Jána Krošláka Beck na adrese SW19 Church Road v britskej metropole štartoval šiestykrát v hlavnej súťaži mužov, jeho maximom zostáva 3. kolo z roku 2004. Vlani sa lúčil rovnako ako teraz v 2. kole, keď ako „lucky loser“ z kvalifikácie podľahol v päťsetovom maratóne favorizovanému Nicolasovi Almagrovi a predtým tiež v piatich setoch zdolal ďalšieho Španiela Feliciana Lópeza. Zo 124. majstrovstiev Anglicka si odnáša 45 bodov do svetového rebríčka ATP a šek na 18 750 libier.

„Pri tých mojích brejkbalov som vlastne viac – menej nemal žiadnu šancu. Monfils mi buď dal eso, raz dokonca aj z druhého podania, alebo výborný servis, po ktorom hneď mal prevahu. Naozaj dobre podával a z toho vyplývala jeho pohoda. Ja si na returne pomerne verím, ale dnes som nemal na príjme takmer nijakú možnosť. V prvých dvoch setoch som sám zhodne za stavu 4:5 spravil pár chybičiek a tým som mu to v podstate daroval. Napriek prehre som však s mojím výkonom spokojný,“ povedal Karol Beck pre agentúru SITA.

Dvadsaťosemročný zvolenský rodák Beck figuroval pred stredajším stretnutím na 88. priečke v renkingu, semifinalista parížskeho antukového Roland Garros 2008 Monfils je na 20. mieste, ale bol už aj deviaty. Slovák ešte pred svojou dvojročnou nútenou prestávkou zdolal Francúza na zelenom podklade v Nottinghame 6:2, 2:6, 6:3, potom mu – tiež v sezóne – 2005 podľahol na tvrdom povrchu v Cincinnati 1:6, 6:7 (6). Niekdajší 36. muž počítačového poradia Beck do pondelka ťahal sériu 8 prehier na medzinárodnej úrovni, od prieniku do finále na marcovom challengeri v Sarajeve mal vleklé ťažkosti s pravým kolenom. Teraz o svojom nasledujúcom programe a zdravotnom stave skonštatoval: „Ešte hrám štvorhru, bol som na tejto šnúre tri týždne, musím si to pozrieť. Zatiaľ neviem, kedy a kam pôjdem ďalej. Prihlásil som sa na štyri týždne na ´hardy´ do Ameriky, tak asi tam. Koleno po tých štyroch setoch trochu cítiť aj preto, lebo tá tráva je na to namáhavejšie, ale bolo to dobré.“

Dvojhra mužov – 2. kolo:

Gael Monfils (21-Fr.) – Karol Beck (SR) 6:4, 6:4, 6:7 (4), 6:4 za 170 minút

Beck počas celého stretnutia nenašiel recept na to, ako vziať súperovi jeho servis. O osude prvého setu rozhodli dve zbytočné chyby v podaní slovenského tenistu pri jeho podaní v desiatom geme. Najprv pridlhým forhendom ponúkol Francúzovi setbal, ktorý mu sám premenil nešťastným stopbalom, ktorý zastavila páska. V druhom sete nastala v koncovke takmer identická situácia. Monfils viedol 5:4 a pri podaní Becka sa dostal k viacerým setbalom. Ten štvrtý v poradí sa už realizoval po dvojchybe z rakety 28-ročného Zvolenčana.

V treťom sete za stavu 0:1 Beck čelil pri svojom podaní kritickému stavu 0:40, ale dostal sa z toho. Za stavu 2:2 si potom prekrásnom lobe vypracoval dve a neskôr po sústredenom tlaku ešte jednu brejkovú možnosť, ale v dôležitých momentoch Monfilsa opäť podržalo podanie. Ďalšie dva brejkbaly slovenského hráča prišli na rad v deviatom geme, no opäť zostali nevyužité. Vzápatí za stavu 4:5 šiel Beck podávať na udržanie sa v zápase a túto situáciu so šťastím zvládol. Za stavu 0:40 odvrátil všetky tri mečbaly vo veľkom štýle – buď kvalitným servisom alebo odvážnymi nábehmi k sieti a následnými volejmi. Pri štvrtej možnosti súpera zatlačil do defenzívy a zakončil víťazným smečom – 5:5. Napokon musel víťaza tretieho setu určiť tajbrejk. V ňom viedol Monfils 2:0, ale pri striedaní strán už bolo vyrovnané 3:3. Beck bol v dôležitých momentoch istejší v úderoch, celkovo ofenzívnejší a práve sebavedomý výkon ho doviedol až k dvom setbalom. Za stavu 6:4 suverénne premenil setbal po tlaku presvedčivým smečom a po vyše dvoch hodinách sa išlo do štvrtého setu. V ňom si Monfils nechal za stavu 1:2 previazať miesto pod ľavým kolenom a vzápätí aj keď s problémami na podaní vyrovnal na 2:2. Potom však 23-ročný Francúz využil menšie zaváhanie súpera pri podaní a ponúknutý brejkbal na 3:2 využil víťazným bekhendom po čiare. Beck to ´nezabalil´ a pri najbližšom podaní Monfilsa sa dostal vďaka účinným bekhendovým longlajnom k dvom brejkbalom, ale víťaza dvoch turnajov na okruhu ATP opäť podržalo podanie a napokon zvýšil na 4:2. Náskok jedného brejku bol už rozhodujúci a za stavu 5:4 využil Monfils pri svojom podaní mečbal esom.