Koronavírus ohrozuje aj barážový zápas s Írskom o účasť na ME 2020

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Covid_futbal.jpg
Koronavírus ohrozuje barážové stretnutia o Majstrovstvá Európy 2020 vo futbale. FOTO: SITA/webnoviny

Slovenská futbalová reprezentácia si 26. marca 2020 na Tehelnom poli zmeria sily s národným tímom Írska, v prvom barážovom stretnutí o postup na Majstrovstvá Európy 2020. V prípade víťazstva, sa naši reprezentanti stretnú o päť dní neskôr s víťazom stretnutia Bosna a Hercegovina – Severné Írsko. Tento zápas by sa mal odohrať na pôde súpera.

Náš domáci zápas s Írskom je však kvôli koronavírusu ohrozený, a to z viacerých dôvodov.

Účasť kľúčových hráčov je otázna

Taliansky premiér Guiseppe Conte v nedeľu 8. marca 2020 rozhodol u uzavretí regiónu Lombardsko a niekoľkých ďalších provincií. V karanténe sa tak ocitlo minimálne do 3. apríla viac ako 16-miliónov obyvateľov.

Medzi uzavretými mestami sú Miláno, Parma, Benátky, Bergamo či Brescia, pretože sa podľa neho musí zamedziť akémukoľvek pohybu z a do týchto oblastí.

Účasť našich reprezentantov pôsobiacich v kluboch na Apeninskom poloostrove, obzvlášť na severe krajiny, bude v barážovom stretnutí proti Írsku viac ako otázna.

Ohrozená základná zostava

Karanténa sa týka Milana Škriniara z Interu Miláno, Juraja Kucku z Parma Calcio 1913 a Nikolasa Špaleka z Brescia Calcio.

V prípade, že sa karanténa rozšíri aj na ďalšie regióny, nemôže naša reprezentácia pravdepodobne počítať ani so službami Stanislava LobotkuNeapola, Lukáša Haraslína zo Sassuola, Denisa VavraLazio RímNorberta Gyömbéra z druholigovej Perugie.

Najmä v prípade Milana Škriniara, Denisa Vavra, Stanislava Lobotku a Juraja Kucku sa jedná o hráčov základnej zostavy. Ich absencia by bola v súčasnej dobe a v tak dôležitom zápase priam nenahraditeľná.

Väčšina repre hrá v zahraničí

Netreba zabúdať, že koronavírus sa nekontrolovateľne šíri aj v iných európskych štátoch, kde  pôsobí väčšina hráčov slovenskej reprezentácie.

Ak sa situácia skomplikuje, je pravdepodobné, že by mohla byť ohrozená účasť hráčov z nemeckej Bundesligy, kde hrajú Peter Pekarík, Lászlo Bénes aj Adam Zreľák.

Ďalej by sa baráže nemuseli zúčastniť ani Martin Dúbravka, Ondrej Duda, Marek Rodák z anglickej Premier League, ako aj Martin Valjent zo španielskej Primera division či Matúš Bero, Robert Boženík z holandskej Eredivisie.

Problémy tiež môžu nastať v belgickej lige (Patrik Hrošovský), českej lige (Dávid Hancko) a Rusku (Róbert Mak). V ohrození môže byť aj účasť Alberta Rusnáka s Jánom Gregušom z americkej MLS.

Hamšík bez kondície

Situácia v Číne, ktorá je považovaná za ohnisko vírusu COVID-19, je aj napriek nižšiemu počtu novonakazených ľudí, stále veľmi vážna. Z tohto dôvodu tam bolo dokonca prerušená aj ligová súťaž.

V čínskej lige pôsobí aj kapitán reprezentácie Marek Hamšík, ktorému v barážovom stretnutí môže chýbať potrebná zápasová prax. Ten svoj posledný súťažný zápas odohral pred štyrmi mesiacmi proti Azerbajdžanu.

Barážové stretnutia môžu prekladať, nie však donekonečna

Nad barážovými stretnutiami tak visí hrozba preloženia na iný termín pre neúčasť hráčov, divákov alebo nariadení verejnej moci. Je však dôležité, aby sa odohrali najneskôr začiatkom mája, keďže Majstrovstvá Európy sa začínajú už 12. júna. Dovtedy musia byť známi všetci účastníci.

Slovenským fanúšikom tak neostáva nič iné, ako dúfať, že sa situácia upokojí a naši slovenskí sokoly nastúpia na Majstrovstvá Európy v plnej sile.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Adam ZreľákAlbert RusnákDávid HanckoDenis VavroJán GregušJuraj KuckaLászló BénesLukáš HaraslínMarek HamšíkMarek RodákMartin DúbravkaMartin ValjentMatúš BeroMilan ŠkriniarNikolas ŠpalekNorbert GyömbérOndrej DudaPatrik HrošovskýPeter PekaríkRóbert BoženíkRóbert MakStanislav Lobotka