Banskobystrický kraj zavádza v knižniciach nový systém, knihy sa dajú objednať aj cez mobil

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
knižnica, telefón
Foto: ilustračné, Getty Images

BANSKÁ BYSTRICA 7. marca (WebNoviny.sk) – Knižnično-informačný systém, ktorý prepojí všetky krajské knižnice, zavádza Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK).

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa BBSK Marcela Glevická, vďaka novému systému si môžu ľudia objednávať knihy z ktorejkoľvek knižnice v kraji.

Knihy si môžu objednať cez mobil

Stačí si knižku online objednať a bude doručená do miestnej knižnice,“ objasnila hovorkyňa s tým, že systém Dawinci zavádzajú vo všetkých šiestich regionálnych knižniciach vo Zvolene, Lučenci, Banskej Bystrici, Kremnici, Veľkom Krtíši a Rimavskej Sobote.

Systém zohľadňuje požiadavky 21. storočia a čitatelia si budú môcť prehliadať knižničný fond a objednávať aj cez mobil alebo tablet. V tomto roku chceme pokračovať v elektronickom prepájaní knižníc s múzejnými knižnicami a tak poskytnúť návštevníkom kvalitné služby a určitým spôsobom sa otvoriť verejnosti. Plánujeme uvedený systém zaviesť aj do troch múzeí v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK,“ povedal vedúci oddelenia kultúry na Úrade BBSK Peter Černek.

Prepája všetky knižnice v regióne

Systém Dawinci čitateľom prináša lepšiu orientáciu vo vyhľadávaní kníh, prístup ku knihám v knižniciach v rôznych okresoch a tiež uľahčí prácu knihovníkom.

Regionálne je prepojený medzi všetkými knižnicami, teda napríklad ak knižku čitatelia nenájdu v knižnici v Rimavskej Sobote, ale bude dostupná v knižnici v Banskej Bystrici, môžu požiadať knižnicu, aby im knihu doručila do Rimavskej Soboty.

Úrad BBSK investoval do nového knižnično-informačného systému 67 120 eur a na nákup kníh v roku 2019 vyčlenil 42-tisíc eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať