BRATISLAVA 17. februára (WEBNOVINY) – Hudobný skladateľ a dirigent Carl Davis, pôsobiaci v Londýne, bude spolupracovať s Baletom Slovenského národného divadla (SND).
Významného hosťa privítal náš prvý baletný súbor krátko po tom, ako sa Balet SND vrátil z januárového úspešného turné v Taliansku. Ako ďalej agentúru SITA informovala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková, Carl Davis je rovnako dobre známy v oblasti tanca a baletu.
Spolupracoval s najvýznamnejšími choreografmi a komponoval hudbu napríklad pre London Contemporary Dance Theatre (balety Dávid a Goliáš), Sadler Wells Royal Ballet (balet Obraz Doriana Graya), Northon Ballet (Simple Man, Lippizaner) či Scotisch Ballet. „Na podnet a pozvanie riaditeľa Baletu SND Jozefa Dolinského prišiel Carl Davis, aby si pozrel SND a zoznámil sa aj so súborom, pre ktorý by mal skomponovať hudbu pre nový projekt pôvodného diela. Premiéra je plánovaná na jeseň roku 2015,“ avizovala Pažítková.
Titul je zatiaľ tajomstvom
Šéf Baletu SND Jozef Dolinský titul, na ktorom bude Carl Davis spolupracovať, zatiaľ prezradiť nechce. „Ide o výnimočný projekt, ktorým by sme chceli posunúť repertoárovú tvorbu Baletu SND bližšie k európskemu kontextu,“ citovala Dolinského Izabela Pažítková.
Samotný umelec bol nedávnou návštevou SND nadšený. Ohromilo ho javisko a hľadisko sály opery a baletu sídla SND. „Myslím, že je to optimálne miesto na uvedenie môjho najnovšieho baletu, ktorý sa práve začína rodiť,“ povedal podľa Pažítkovej Carl Davis.
Rodený Newyorčan Carl Davis (1936) je známy ako všestranný hudobník. Výrazne sa presadil aj na starom kontinente. V roku 1959 získal ako spoluautor muzikálu Diversions cenu Emmy Off-Broadway a pozvanie do škótskeho Edinburgu v roku 1961. Vďaka úspechu poveril Davisa Ned Sherrin skomponovať hudbu do známej britskej televíznej show vysielanej BBC That Was The Week That Was (TW3) v rokoch 1962 a 1963.
Spolupráca s jednotkami
Nasledovali rozhlasové a televízne ponuky a výnimočná kariéra Carla Davisa sa začala. Carl Davis sa úspešne zapísal v divadelnom svete. Medzi iným vo Veľkej Británii spolupracoval s Royal Shakespeare Company a National Theatre a nadviazal úzke kontakty s takými osobnosťami ako Laurence Olivier, John Gielgud, Joan Littlewood, Jonathan Miller, John Wells, Barry Humphries, Billy Connolly a ďalšími. Rozsiahla je jeho tvorba pre film a televíziu.
Zaujímavosťou je aj hudba, ktorú skomponoval pre nemý film a projekt The Mutuals s cieľom oživiť Chaplinove filmy. Tento cyklus 12 filmov uviedli s pôvodnou Davisovou hudbou. „Z bohatej tvorby tejto zaujímavej osobnosti uveďme, že napríklad v roku 1991 sa začala spolupráca Carla Davisa s Paulom McCartneym, s ktorým produkoval Liverpoolské oratórium. Toto dielo zaznelo v mnohých krajinách po celom svete a dvakrát aj v Bratislave,“ dodala Izabela Pažítková.