Andrej Kiska podpísal v New Yorku klimatickú dohodu

Andrej Kiska
Slovenský prezident Andrej Kiska. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 22. apríla (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska v piatok v New Yorku podpísal Parížsku klimatickú dohodu. Nový medzinárodný dohovor o klíme predstavuje pokrok v rokovaniach v procese prechodu ľudstva k nízkouhlíkovému rozvoju. Má za cieľ obmedziť rast globálnej teploty do konca storočia na maximálne 2 °C.

Najzraniteľnejším by mali pomôcť

Ako agentúru SITA informoval Martin Lipták z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta, Parížska klimatická dohoda bude po podpise prezidentom predložená vláde Slovenskej republiky s návrhom na jej ratifikáciu. V delegácii prezidenta Kisku v New Yorku bol minister životného prostredia László Solymos.

Kiska počas plenárneho zasadnutia za prítomnosti generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna a hláv štátov nazval Parížsku dohodu historickým míľnikom.

„Svet dostal novú nádej. Podpisom dohody potvrdzujeme naše odhodlanie spoločne konať. Ďalším krokom by mala byť rýchla ratifikácia dohody. Nesmieme strácať čas, pretože nás čaká veľa práce,“ povedal Kiska s tým, že implementácia dohody nebude jednoduchá, pretože podmienky a kapacity jednotlivých krajín sa líšia. „Najzraniteľnejšie štáty by mali dostať pomoc,“ vyhlásila hlava štátu.

Prezident pripomenul záväzok Slovenska

Prezident v tejto súvislosti pripomenul aj blížiace sa predsedníctvo Slovenskej republiky v Rade Európskej únie, ktorého úlohou bude aj úsilie o čo najrýchlejšiu implementáciu dohody. „Zníženie emisií CO2 nie je vecou voľby. Vieme, že naša produkcia i spotreba musí byť viac udržateľná, viac energeticky efektívna. Pozrime sa bližšie na enormné možnosti technológií a inovácií,“ dodal prezident.

Kiska tiež pripomenul záväzok Slovenska ako členského štátu Európskej únie znížiť do roku 2030 emisie o 40 percent v porovnaní s rokom 1990. „Na ceste za splnením tohto spoločného cieľa dosiahlo Slovensko zatiaľ dobré výsledky, pričom si udržalo silný ekonomický rast, založený na konkurencieschopnom prostredí a exportne orientovanej ekonomike,“ myslí si Kiska.

Záväzok však podľa prezidenta splníme len vtedy, ak budeme spolupracovať aj naprieč podnikateľským sektorom a občianskou spoločnosťou. „Široká a otvorená diskusia s verejnosťou je veľmi dôležitá,“ uzavrel.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaLászló Sólymos
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov