Aliancia za čistú hru víta zámery ministerstva financií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Hrací automat
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 16. júla (WebNoviny.sk) – Aliancia za čistú hru – Clarify víta prvé konkrétne zámery, spresňujúce a sprísňujúce opatrenia ministerstva financií k zmene zákona o hazardných hrách.

Ako uvádza výkonný riaditeľ Aliancie za čistú hru Rafael Rafaj, vítajú najmä zvýšenie ochrany spotrebiteľa a opatrení proti nelegálnym činnostiam. Opatrenie zamedzujúce a priori prístup poberateľom pomoci v hmotnej núdzi k hazardným hrám je podľa aliancie racionálne a systémové, lebo práve táto skupina najviac kazila obraz verejnosti na herný a zábavný priemysel.

„Viaceré novinky v zákone sú kompatibilné s pripomienkami, ktorými aliancia v máji vstúpila do pripomienkového konania. Ide najmä o riešenie občanmi a obcami kritizovanej hustoty herní zvýšením minimálneho počtu hracích prístrojov v jednej prevádzke. Toto opatrenie minimálnymi kvótami a zvýšením odvodov prirodzene vyčistí nadmerný počet malých a najproblémovejších prevádzok,“ uvádza Rafaj s tým, že táto cesta je rozumnejšou alternatívou k úplnej prohibícii.

Zvýšenie odvodov pri výherných automatoch by podľa aliancie poctiví prevádzkovatelia mali vnímať ako príspevok k zvýšeniu spoločenskej zodpovednosti, pretože opatrenie očistí prostredie od najkritizovanejších a najrizikovejších druhov hybridných prevádzok.

Aliancia za čistú hru tiež víta otvorenie problému čierneho trhu webových prevádzkovateľov nelegálne poskytujúcich on-line služby dostupné zo Slovenska. Okrem zákazu propagácie pre zahraničného prevádzkovateľa online hier je potrebné vyriešiť liberalizáciu a pôsobenie zo zahraničných serverov alebo štátov. Nové opatrenie a pojem „zakázaná ponuka“ preto treba podľa aliancie spresniť a explicitne rozšíriť na všetky nelegálne ponuky, tuzemské, aj zahraničné. Aliancia však upozorňuje, že pri reforme a liberalizácii prostredia online hier sa na druhej strane žiada chrániť okrem hráčov, daňového systému, aj ekonomický záujem štátu a domácich podnikateľov.

„Je totiž úplne jedno, či patologický hráč pochádza z hrania v kamenných herniach alebo z hrania online hier na internete – ostáva na krku slovenskej spoločnosti aj s následkami,“ dodáva Rafaj. Liberalizácia a následná regulácia a ochrana domáceho trhu cez licencie udeľované domácim poskytovateľom na všetky druhu hazardu je preto podľa aliancie legitímne opatrenie, ktoré sleduje medzinárodné trendy a vývoj aj v prostredí európskeho voľného trhu, najmä v malých štátoch.

Aliancia súčasne očakáva, že Slovensko využije funkciu predsedníctva a v oblasti digitalizácie nastolí aj problematiku online gamblingu s legitímnou ochranou domáceho trhu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Rafael Rafaj
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR