Ako vplýva geomagnetická búrka na ľudí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
NASA, slnko
Erupcie na Slnku na zábere NASA z 22. januára 2012. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 26. januára (WEBNOVINY) – Narušenie magnetického poľa Zeme má určitý vplyv aj na človeka. Médiá v ostatných dňoch zaplavili informácie o silnej geomagnetickej búrke, ktorá zasiahla modrú planétu.

Podľa amerického Vesmírneho centra pre predpoveď počasia môže tento jav ovplyvniť trasy lietadiel, elektrické siete či satelity, nie však priamo ľudí.

Slovenský meteorológ Peter Jurčovič vysvetlil, že najhoršia situácia bola na Aljaške, Slovenska sa silná slnečná erupcia, ktorú v nedeľu pozorovali odborníci, až tak nedotkla.

„Na Slovensku sme mali v predchádzajúcich dňoch narušené magnetické pole, ale nie búrku,“ uviedol a zároveň potvrdil, že narúšanie magnetického poľa Zeme pociťujú aj niektorí ľudia.

„Je jasné, že to vplýva na ľudský organizmus, veď žijeme v elektromagnetickom poli a naša nervová sústava aj mozog na to musia reagovať. Sú choroby, ktoré sa pri narušení magnetického poľa výraznejšie prejavia a pacienti sa cítia mimoriadne zle. Sú lieky, ktoré im pomôžu preklenúť tento nepriaznivý čas, ale musia byť dopredu informovaní,“ povedal Jurčovič.

Na Slnku dochádza k výbuchom často

Polarna žiara
polarna žiara Foto: blic.rs

Za týmto názorom stojí aj významná slovenská odborníčka na biometeorológiu Zlata Čabajová. V rozhovore pre agentúru SITA uviedla, že v minulosti skúmala pôsobenie atmosférických javov na človeka.

„Výskum bol zrušením Výskumného ústavu humánnej bioklimatológie v roku 1994 zastavený. Predbežné výsledky však ukazovali vplyv na človeka,“ uviedla vedkyňa, ktorá v súčasnosti vedie webovú stránku www.biopocasie.sk, kde si môžu záujemcovia a záujemkyne zistiť podľa určitých parametrov individuálnu biopredpoveď na každý deň.

„Na Slnku dochádza veľmi často k výbuchom a pre našu planétu je vždy dôležité, aby smer výbuchu nebol orientovaný priamo na ňu a aby netrval príliš dlho, pretože potom nebezpečné žiarenie zo Slnka nezasiahne len privrátenú časť Zeme k Slnku, ale v rámci otáčania zemegule väčšiu časť našej planéty. Okolo Zeme máme magnetické pole, ktoré nás chráni pred týmto nebezpečným slnečným žiarením.

Keď sa žiarenie zosilňuje, magnetické pole sa naruší a prepustí viac žiarenia do atmosféry a k zemskému povrchu. V prvom rade sú ohrození kozmonauti a potom aj samotná elektronika vesmírnych lodí a obrovského množstva družíc, ktoré krúžia okolo Zeme. Môže dôjsť k ich poškodeniu a aj zničeniu,“ priblížil nebezpečenstvo slnečných erupcií Jurčovič.

Polarna ziara
Foto: SITA/AP
Polarna ziara
Foto: SITA/AP
Polarna žiara
Foto: SITA/AP
Polarna ziara
Foto: SITA/AP
Polarna ziara
Foto: SITA/AP
Polarna ziara
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia