BRATISLAVA 24. júna (WebNoviny.sk) – Zapínanie bezpečnostných pásov na zadných sedadlách auta pomáha podľa odborníkov zachraňovať životy.
Ako na túto tému uviedol hovorca Záchrannej zdravotnej služby Boris Chmel, človeku, ktorý sedí na zadnom sedadle auta a nepripúta sa, hrozí pri prípadnom náraze auta hneď niekoľko rizík. Jednak môže preletieť cez čelné sklo auta. Taktiež je možné, že zozadu zasiahne a vážne alebo smrteľne zraní pasažierov sediacich vpredu.
Mnohé nehody by neskončili tragicky
Ak sa auto prevráti, môže nepripútaný pasažier tiež vypadnúť cez bočné okno a auto ho následne privalí. „Mnohé nehody by sa nemuseli skončiť tragicky, ak by boli ľudia pripútaní pásmi aj na zadných sedadlách,“ zdôraznil Chmel.
Nepripútaní pasažieri podľa Chmela často utrpia napríklad zranenie hlavy, chrbtice alebo vnútorné poranenia. „Bezpečnostné pásy si nezapíname preto, aby sme nedostali pokutu od policajtov, ale kvôli sebe,“ zdôraznil motoristický novinár Marián Čabák.
Ako pripútať deti v autosedačkách?
K zraneniam pri nehodách s účasťou nepripútaných osôb podľa neho dochádza aj preto, že fyzikálne sily, ktoré pôsobia pri nárazoch, môžu niekoľkonásobne zvýšiť hmotnosť ľudského tela.
Zároveň radí, že deti v autosedačkách do veku štyroch rokov je vhodnejšie pripútavať v opačnom smere, teda tak, aby sa pozerali smerom na zadné sedadlo a nie v smere jazdy.
Pri prípadnom náraze totiž na osoby sediace v smere jazdy pôsobí silný tlak na krčnú chrbticu a ramená, čo je v prípade malých detí ešte nebezpečnejšie. V prípade, že sedia chrbtom k smeru jazdy sa sily rovnomerne rozložia do operadla.
Podľa policajných štatistík za rok 2016 sa pri dopravných nehodách zranilo alebo zomrelo 58 % nepripútaných spolujazdcov, ktorí boli účastníkmi nehôd. „Vždy sú to len percentá, pokiaľ sa to netýka niekoho, koho poznáte,“ dodal Čabák.