Afganistan zasiahlo zemetrasenie, počet zranených vzrástol

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zemetrasenie
Otrasy boli citeľné aj v afganskej metropole Kábul a v pakistanskom Islamabade. Foto: Mohammad Anwar Danishyar

ISLAMABAD/KÁBUL 26. decembra (WebNoviny.sk) – Na najmenej 70 vzrástol v sobotu počet zranených po silnom zemetrasení s magnitúdou 6,3, ktoré v piatok večer zasiahlo Afganistan, Pakistan a časti Indie, informuje tlačová agentúra DPA.

Pakistanský štátny rozhlas informoval o minimálne 56 osobách zranených v oblastiach provincie Chajbar Paštúnchwá na severozápade Pakistanu pri hraniciach s Afganistanom. Súkromná televízna stanica uviedla, že v severnej provincii Gilgit-Baltistán zomrel v dôsledku zemetrasenia najmenej jeden človek, pričom správu o tejto obeti úrady bezprostredne nepotvrdili.

Dvanásť ľudí vo východoafganskej provincii Nangarhár odviezli do nemocnice. „Desiatich prepustili, dvaja zvyšní budú prepustení zajtra,“ uviedol predstaviteľ verejného zdravotníctva v Nargarháre. Hypocentrum silného zemetrasenia sa nachádzalo v hĺbke 203 kilometrov a jeho epicentrum bolo vzdialené 82 kilometrov juhovýchodne od mesta Fajzabad ležiaceho v hornatej pohraničnej oblasti. Prvé otrasy pôdy sa objavili v piatok o 23.14 h miestneho času (20.14 h SEČ).

Otrasy boli citeľné aj v afganskej metropole Kábul a v pakistanskom Islamabade. Ministerstvo pre riešenie následkov katastrof v Afganistane malo mimoriadne zasadnutie, pričom do postihnutých oblastí už boli vyslané záchranné tímy. Mohutné zemetrasenie s magnitúdou 7,7 otriaslo Afganistanom, Pakistanom a oblasťami Indie aj koncom októbra a vyžiadalo si najmenej 400 ľudských životov. Pri dosiaľ najsilnejšom zemetrasení v Pakistane zomrelo v roku 2005 najmenej 70 000.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať