Poslanci zakončili prvý rokovací deň 19. schôdze zákonmi z dielne rezortu zdravotníctva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Legislatíva
Thinkstock.com

Parlament sa v prvom čítaní zaoberal okrem iného novelou zákona o zdravotnom poistení, podľa ktorej by sa sadzba za poistencov štátu mala od 1. novembra tohto roka zvýšiť zo súčasných 3,78 % na 4,73 %. 

Prvý deň poprázdninového rokovania parlamentu zakončili poslanci diskusiou o zákonoch z dielne ministerstva zdravotníctva. V prvom čítaní sa venovali novele zákona o zdravotnom poistení, podľa ktorej by sa sadzba za poistencov štátu mala od 1. novembra tohto roka zvýšiť zo súčasných 3,78 % na 4,73 %. Do sektoru zdravotníctva by sa tak malo dostať 50 miliónov eur. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker však zdôraznil, že presné číslo bude známe po daňovej prognóze 20. septembra.

V prvom čítaní prerokoval parlament okrem iného aj novelu zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva. „Uvedený návrh zákona reaguje predovšetkým na požiadavky aplikačnej praxe pri vyhodnocovaní žiadostí o poskytnutie dotácie,“ povedal v pléne Drucker.

Žiadosti o poskytnutie dotácie vyhodnocuje Vedecká rada ministerstva, ktorá ako odborný poradný orgán rezortu plní v rámci svojej činnosti aj iné úlohy vedecko-výskumného zamerania. „Cieľom legislatívnej úpravy je upraviť možnosť hodnotenia žiadostí, ktorých žiadatelia sú vo vzťahu k členovi Vedeckej rady, tak, aby sa zachovala nestrannosť a objektivita pri hodnotení žiadostí, aby sa zamedzil konflikt záujmov členov rady vo vzťahu k žiadateľovi,“ píše sa v materiáli.

Zmena v ambulantných pohotovostiach

Poslanci začali diskusiu v prvom čítaní aj k novele zákona o zdravotnej starostlivosti. Právnou úpravou sa má stanoviť pevná sieť poskytovateľov ambulantnej pohotovostnej služby, ktorým ministerstvo zdravotníctva vydá povolenie na prevádzkovanie ambulancie pevnej ambulantnej pohotovostnej služby. Títo poskytovatelia majú byť oprávnení poskytovať ambulantnú pohotovostnú službu ako tzv. organizátor.

Poplatky za návštevu pohotovostí by mali vzrásť. Poplatok za ústavnú pohotovostnú službu bude 10 eur, pričom doteraz to bolo 1,99 eura. Oslobodení však budú tí pacienti, ktorí potrebujú neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Ako odôvodnilo ministerstvo, stanovenie tejto výšky úhrady predstavuje najmä snahu znížiť zaťaženie urgentných príjmov a ústavných pohotovostných služieb. Na základe analýzy ministerstva zdravotníctva sa totiž zistilo, že len 12 percent pacientov bolo po návšteve ústavnej pohotovostnej služby hospitalizovaných, čo indikuje využívanie ústavnej pohotovostnej služby na iný účel, ako je primárne určená.

Po novom budú ambulantné pohotovosti v každom okresnom meste. Ich dostupnosť v pevnej sieti sa predpokladá v pracovných dňoch od 16:00 do 23:00 a cez víkend od 7:00 do 23:00. Po 23:00 bude naďalej fungovať ústavná pohotovostná služba v rámci nemocníc a takisto záchranná zdravotná služba.

Vzniknúť by mala aj doplnková ambulantná pohotovostná služba, ktorá bude dobrovoľná. K dispozícii by mohla byť nepretržite v rozsahu najmenej dvoch hodín v pracovných dňoch v čase medzi 16:00 a 23:00 a nepretržite v rozsahu najmenej dvoch hodín v dňoch pracovného pokoja v čase medzi 7:00 a 23:00, ak má organizátor vydané povolenie na prevádzkovanie ambulancie doplnkovej ambulantnej pohotovostnej služby.

Novele zákona o zdravotnej starostlivosti sa bude parlament venovať aj v stredu ráno, v rozprave vystúpi poslankyňa za stranu Sloboda a Solidarita Jana Cigániková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky