- aktualizované 3. decembra 12:40
Národná rada SR schválila štátny rozpočet na budúci rok a rozpočet verejnej správy na roky 2020 až 2022. Za návrh hlasovalo 78 zo 143 zúčastnených poslancov, proti bolo 61 zákonodarcov. Hlasovania sa zdržali štyria poslanci.
Ukončilo sa tak historicky najrýchlejšie prerokovanie rozpočtu v slovenskom parlamente. Rozprava k nemu trvala iba necelých sedem hodín, aj keď bola rozdelená do dvoch rokovacích dní. Slovensko by tak podľa schváleného návrhu malo v budúcom roku hospodáriť s deficitom verejných financií na úrovni 0,49 % hrubého domáceho produktu.
Návrh sa ešte v pléne upravoval
Poslanci pritom v rozpočte oproti jeho pôvodnému návrhu odsúhlasili aj zmeny za stovky miliónov eur. Tie reagujú na opatrenia schválené v parlamente po predložení rozpočtu do Národnej rady SR tak, aby zabezpečili dodržanie stanoveného cieľa a teda deficitu verejných financií na úrovni polpercentného deficitu. Okrem toho zohľadňujú aj rozhodnutie nepokračovať v rokovaní o návrhu na zvýšenie spotrebných daní na tabakové výrobky. Pozmeňujúce návrhy odporučil schváliť plénu gestorský finančný výbor na návrh jeho predsedu Róberta Puciho (Smer-SD).
Parlament tak odsúhlasil aj zníženie príjmov štátneho rozpočtu z dôvodu vypustenia odvodu zo zisku štátneho podniku Lesy SR v sume 5 mil. eur, zároveň sa zvyšujú výdavky kapitoly Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR vplyvom úpravy minimálnych dôchodkov o 80,5 mil. eur. Zmeny tiež zohľadnili výpadok príjmov v objeme 101,8 mil. eur zo spomínaného vypustenia návrhu na zvýšenie spotrebnej dane z tabakových výrobkov.
Schválené pozmeňujúce návrhy počítajú aj s negatívnym vplyvom novely zákona o dani z príjmov v sume 32,3 mil. eur. Ide o návrh na podporu rozvoja podnikového nájomného bývania. Do rozpočtu sa pozmeňujúcim návrhom zapracovalo tiež zdvojnásobenie bankového odvodu, čo znamená pozitívny vplyv vo výške 114,1 mil. eur. V záujme dodržania spomínaného polpercentného cieleného deficitu však pozmeňujúci návrh znížil aj výdavky v kapitole Všeobecná pokladničná správa (VPS) o 105,5 mil. eur.
Návrhy opozície neprešli
Parlament pritom nepodporil opozičné pozmeňujúce návrhy. Poslankyňa za OĽaNO Soňa Gaborčáková navrhovala presunúť v rámci kapitoly rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny 20 mil. eur z aktívnych opatrení trhu práce na podporu sociálnych služieb, ktoré považuje za nedofinancované. So svojím návrhom na vypustenie povinnosti Lesov SR odviesť do rozpočtu 5-miliónový odvod neuspela ani poslankyňa za SaS Anna Zemanová. Odvod Lesov SR však riešil aj pozmeňujúci návrh z finančného výboru.
Už pôvodný návrh rozpočtu schválený vládou a predložený parlamentu pritom zohľadňoval vtedy známe a schválené legislatívne opatrenia za vyše 350 mil. eur, vrátane takmer 140-miliónového dopadu zvýšenia nezdaniteľnej časti základu dane či zhruba 80 mil. eur, o ktoré sa znížia príjmy vplyvom zníženej sadzby DPH na ďalšie potraviny. Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) pritom niekoľkokrát zopakoval, že jeho prioritou je nenavyšovať už plánovaný deficit verejných financií. Aktuálny návrh na úrovni 0,49 percenta HDP je totiž hraničným na splnenie európskych pravidiel a Európska komisia už vyjadrila obavu, že sa Slovensku nepodarí dodržať podmienky Paktu stability a rastu.
Situáciu v budúcoročnom rozpočte však ešte môže zmeniť rozhodnutie rezortu financií zastropovať v budúcom roku verejné výdavky. Rezort financií totiž minulý týždeň na druhý pokus priznal, že verejné financie vlani zišli z cesty k vyrovnanému rozpočtu a podľa platných rozpočtových pravidiel fiškálneho kompaktu navrhol zaviesť korekčný mechanizmus. Ním je práve limit na verejné výdavky na celý budúci rok, ktorý však ešte bude musieť schváliť vláda.
Kamenický: Víťazmi schváleného rozpočtu sú predovšetkým ľudia
Víťazmi parlamentom schváleného rozpočtu na budúci rok sú predovšetkým ľudia. Tvrdí to minister financií Ladislav Kamenický, podľa ktorého sa napriek zhoršujúcim sa makroekonomickým predpokladom podarilo do rozpočtu zapracovať aj mnohé sociálne opatrenia v prospech ľudí. „Aj keď samozrejme to stojí rozpočet dosť veľa peňazí a ja som sa snažil rozpočet spraviť tak, aby spĺňal všetky pravidlá, ktoré od nás požaduje zákon o rozpočtových pravidlách a takisto Európska komisia,“ povedal po utorňajšom hlasovaní o rozpočte Kamenický.
Faktom však je, že budúcemu rozpočtu môže pomôcť aj ministerstvom financií navrhované zastropovanie verejných výdavkov. K návrhu na zavedenie tohto korekčného mechanizmu pristúpilo na základe poslednej analýzy vývoja schodku a verejných výdavkov, ktoré sa podľa ministerstva vlani odklonili od cesty k vyrovnanému rozpočtu. Ak vláda limit výdavkov schváli, mohlo by to totiž pomôcť dosiahnuť schválený polpercentný schodok. „Musím povedať, že som veľmi rád, že sa schválil rozpočet práve s deficitom 0,49 % HDP. Ten korekčný mechanizmus práve hovorí o tom, aby sme sa vrátili na cestu strednodobých cieľov. Schválením rozpočtu a jeho splnením by sme tieto požiadavky splnili,“ dodal minister.
Opozícia pritom o návrhu rozpočtu hovorila predovšetkým to, že je nereálny, že má nadhodnotené niektoré príjmy a naopak umelo znižované výdavky. Kritika zo strany opozície počas rozpravy smerovala aj k tomu, že štát nie je aktívnejší pri boji s daňovými únikmi na DPH, kde by podľa aktuálnych analýz mohol byť výber oproti súčasnosti vyšší o stovky miliónov eur. Rovnako vláde opozícia vyčíta, že sa dostatočne nezameriava na zvyšovanie efektívnosti vo verejnej správe na základe zistení Útvaru hodnoty za peniaze.