Firmy mali spolu žiadať o dotácie na 7 000 hektárov pôdy, v 134 rôznych lokalitách, v predpokladanej sume dotácií cez 1,6 milióna eur.
Základy zneužívania agrodotácií mali položiť ešte v roku 2008 podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) dve firmy, konkrétne Agrosektor Bystrica a Agropolno. Obe firmy žiadali od štátu dotácie na obrovské plochy pôdy o približnej veľkosti 7 000 hektárov, no táto pôda sa mala nachádzať až v 134 rôznych lokalitách. V prepočte na vtedajšiu cenu dotácie na hektár, ktorá sa mala pohybovať okolo 234 eur, tak obe firmy na dotáciách mohli zinkasovať až cez 1,6 milióna eur. Súčasný predseda NR SR Andrej Danko mal s konateľmi týchto firiem v minulosti podnikať. Informovali o tom na štvrtkovom tlačovom brífingu podpredsedníčka NR SR za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová a tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová.
„Dve firmy – Agrosektor Bystrica a Agropolno v roku 2008 žiadali dotácie na obrovské plochy pôdy, spolu na 7 000 hektárov pôdy, kde priemerná výška dotácie je na jeden hektár 230 eur, a to vychádza na 1,6 milióna eur v dotáciách. Chcem ale upozorniť, že niekedy sa dotácia môže vyšplhať až na 400 eur za hektár. Pôda pre tieto firmy sa navyše, podľa našich domnení, nemohla využívať na poľnohospodárske účely, pretože 7 000 hektárov sa malo nachádzať až v 134 rôznych lokalitách. Ak chcete podnikať, parcely chcete mať pri sebe, aby ste mohli lepšie pôdu obrábať,“ povedala Lucia Ďuriš Nicholsonová.
Firmy mali vniknúť len za účelom dotácií
Podozrivý je podľa podpredsedníčky SaS aj samotný vznik firiem. Žiadosti o priame platby sa podávajú do 15. mája, potom majú žiadatelia ešte dva týždne na dodatočnú žiadosť. Obidve firmy mali ale vzniknúť tesne po tomto termíne. „Obe tieto firmy vznikli po 15. máji 2008 a okamžite požiadali o pridelenie agrodotácií na plochu 7 000 hektárov. Z toho vyplýva dôvodné podozrenie, že čakali na termín 15. máj. Potom čakali na informáciu od zdroja z PPA o voľných parcelách, na ktoré nikto v danom roku nežiadal dotácie. Vzápätí do niekoľkých dní firmy vznikli a požiadali o dotáciu na veľkú plochu pôdy,“ pokračovala Ďuriš Nicholsonová.
Firmy nežiadali o dotácie podľa SaS nikdy predtým a ani potom. Vzájomne mali byť prepojené svojimi predstaviteľmi a s majiteľmi daných firiem mal v minulosti podnikať aj súčasný predseda NR SR Andrej Danko. „Firmy mali účelovo vzniknúť a vypýtať si dotácie. Spoločnosti boli maximálne personálne prepojené cez jediného majiteľa a konateľa týchto firiem Tomáša Bubána. Tento pán sídli na rovnakej adrese, ako Ján Bubán, Peter Bubán a pani Mária Bubánová. Ján Bubán bol tri roky spolumajiteľom a 1,5 roka spolukonateľom vo firme Dankerstav, priamo s Andrejom Dankom. Jeden rok bol aj spolumajiteľom dnešnej firmy Yacht Diving Safari, tiež s Andrejom Dankom. Tomáš Bubán zas vstúpil do Dankerstav po odchode Andreja Danka v roku 2008 po tom, čo Andrej Danko predal svoj podiel. Peter Bubán vstúpil do firmy v roku 2018 a Mária Bubánová zas v roku 2012. Všetkých teda spája spoločné podnikanie,“ dodala podpredsedníčka SaS.
Niekoľko podobných káuz
Tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová zdôraznila, že ide o ďalšie podozrivé aktivity pri agrodotáciách so známkami subvenčného podvodu. „Odhalili sme mafiánske praktiky v rezorte pôdohospodárstva. Vlády vyberajú populistické témy, za ktorými potom rozkrádajú eurofondy a dotácie. Máme tu ďalšie závažne podozrenia pri prideľovaní dotácií. Každý deň prichádzame s novými kauzami v agrorezorte. Slovenskí farmári sú právom znechutení. Nevedia sa domôcť svojich práv. Ministerka neustále obhajuje svoje kšefty a kšefty svojej vlády. Za zlyhanie celého systému agrodotácií nesie zodpovednosť ministerka Gabriela Matečná,“ uviedla Halgašová.
Podľa slov predstaviteliek SaS sa strana obráti pre spomínané podozrenia na orgány činné v trestnom konaní, pravdepodobne na Generálnu prokuratúru SR, vzhľadom na podozrenia zo spáchania subvenčného podvodu.