Vláda schválila Vodný plán Slovenska, zaoberať sa bude povodiami Dunaja a Visly

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
BRATISLAVA: Zvýšená hladina riek, Dunaj
Zvýšená hladina Dunaja v bratislavskej mestskej časti Devín. Bratislava, 19. júl 2021. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová

Vláda na stredajšom rokovaní schválila Vodný plán Slovenska, ktorý pozostáva z plánu manažmentu povodia Dunaja a Visly.

Jeho cieľom je najmä zabrániť zhoršeniu stavu útvarov povrchovej vody či ochrana, zlepšovanie a obnovovanie útvarov povrchovej vody tak, aby sa dosiahol dobrý stav povrchových vôd najneskôr do roku 2027.

 Podiel poľnohospodárskej pôdy klesol

V správe územia povodia Dunaja sa v rokoch 2013 až 2018 hodnotilo 1282 útvarov povrchových vôd. Veľmi dobrý ekologický stav zistili v 20 vodných útvaroch, dobrý stav v 486 útvaroch a environmentálne ciele boli naplnené na úrovni 34,35 percenta, čo zodpovedá 506 vodným útvarom.

Priemerný ekologický stav konštatovali v 653 útvaroch a zlý ekologický stav v 100 útvaroch. Vo veľmi zlom stave bolo 23 útvarov. Na tento stav poukázali najmä spoločenstvá rýb.

Vo Vodnom pláne sa tiež uvádza, že v porovnaní s rokom 2012 rezort zaznamenal pokles podielu poľnohospodárskej pôdy vo všetkých čiastkových povodiach správneho územia povodia Dunaja, no najväčšie poklesy zaznamenali v čiastkovom povodí riek Bodva, Hornád, Slaná a Hron. Naopak, podiel umelých povrchov sa zvýšil v každom čiastkovom povodí, okrem povodia Slanej.

Ciele Vodného plánu Slovenska

V decembri 2020 envirorezort spracoval Koncepciu vodnej politiky do roku 2030 s výhľadom do roku 2050. Koncepcia sleduje ciele a opatrenia v oblastiach ako voda v krajine, voda v sídlach, udržateľné využívanie vôd, voda pre všetkých obyvateľov, čisté vody, živé rieky, Dunaj, rozumieť vode, zodpovedné a informované rozhodovanie o vode a voda ako strategická investícia. Práve tieto opatrenia a ciele formovali aj opatrenia vo Vodnom pláne Slovenska.

Vodná politika vychádza zo smernice Európskej únie, pričom základom spoločnej vodnej politiky je realizácia opatrení na dosiahnutie environmentálnych cieľov v troch cykloch do roku 2027. V aktuálnom treťom cykle vychádzajú úlohy z momentálneho vývoja, no východiskom sú najmä údaje z obdobia od roku 2009 až 2018.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Európska úniaMŽP Ministerstvo životného prostredia SRVláda SR