Chovatelia ošípaných nabádajú spotrebiteľov, aby uprednostňovali bravčové mäso zo slovenských chovov.
Na Slovensku sa momentálne chová približne 600-tisíc kusov ošípaných. Ako informovala Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK), stavy prasníc sú na úrovni 36-38 tisíc kusov a narastajú. Podľa nej chovatelia za posledné roky zvýšili aj úžitkovosť, keď na jednu prasnicu je odchov 27 odstavčiat, pričom pred 15 rokmi to bolo 14,5 odstavčiat.
Predseda Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku Andrej Imrich vyzdvihol fakt, že na Slovensku sú chovy ošípaných s najnižšou mierou používania antibiotík v Európskej únii. „Dokonca v niektorých chovoch antibiotiká nepoužívame vôbec,“ dodal Imrich.
Treba zvýšiť ochranu pred AMO
„Ak chceme aj naďalej ponúkať Slovákom kvalitné bravčové mäso, potrebujeme ochrániť našu krajinu pred zavlečením afrického moru ošípaných z okolitých štátov, zvýšiť podporu do odvetvia a ochrániť spotrebiteľa pred dovozom nekvalitnej bravčoviny zo zahraničia,“ skonštatoval predseda SPPK Emil Macho.
Chovatelia nabádajú spotrebiteľov, aby uprednostňovali bravčové mäso zo slovenských chovov. Nekvalitné mäso sa podľa SPPK dováža najmä zo Španielska, Belgicka či Poľska. „Ide pritom o mäso, ktoré na západe Európy majú problém predať,“ tvrdí komora. Môže byť podľa nej dlhší čas skladované, dokonca podľa chovateľov v niektorých prípadoch by malo patriť do kafilérie, a nie k spotrebiteľovi. Navyše, nízku cenu dovážaného mäsa dotuje silná štátna podpora západoeurópskych krajín, ktorej naši výrobcovia nevedia konkurovať, uzatvára SPPK.