Obce si pri zavádzaní zberu kuchynského odpadu trocha vydýchnu, v prvom polroku im pokuty nehrozia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Potraviny odpad plytvanie jedlo
Hoci sa niektoré krajiny plytvaním potravinami už zaoberajú, ich ciele na zníženie plytvania sa často týkajú iba vyhadzovania potravín po zbere úrody a často sú nemerateľné. Foto: ilustračné, Getty Images

Mestá a obce nebudú v prvom polroku zavádzania zberu kuchynského odpadu pokutované. Na dnešnej spoločnej tlačovej konferencii s prezidentom Únie miest Slovenska (ÚMS) Richardom Rybníčkom to uviedol minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

Zber kuchynského odpadu bude v mestách a obciach zavedený od 1. januára 2021. Niektoré mestá a obce už dopredu avizujú, že nestihnú včas splniť všetky potrebné náležitosti zberu kuchynského odpadu.

Budaj preto primátorov a starostov ubezpečil, že počas prvých šiestich mesiacov nebude Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) udeľovať pokuty za prípadné nedodržiavanie povinností.

Budovanie kompostární je nevyhnutné

Budaj vysvetlil, že hoci mnohé samosprávy na zber kuchynského odpadu nie sú pripravené, Slovensko už pre hroziace sankcie zo strany Európskej komisie nemôže jeho zavedenie odkladať.

Podľa šéfa envirorezortu bude nevyhnutnou súčasťou fungovania systému budovanie kompostární. Slovensko doteraz schválilo 60 žiadostí o budovanie kompostární v objeme 40 miliónov eur. Budaj chce do konca aktuálneho volebného obdobia znížiť podiel skládkovania odpadu o polovicu.

„S pánom ministrom sme sa rozprávali aj o druhej vážnej veci, a tou je úprava odpadu pred skládkovaním. Slovensko zatiaľ nie je vybavené triediacimi linkami. Má ich len pár miest. Hovorili sme teda o tom, či by sa aj s pomocou eurofondov nemali takéto linky začať pripravovať do jednotlivých regiónov Slovenska,“ povedal Rybníček.

Inšpekcia bude monitorovať situáciu

Generálny riaditeľ SIŽP Ján Jenčo dodal, že počas prvých šiestich mesiacov bude SIŽP hlavne monitorovať situáciu v mestách a obciach.

Po 1. júli 2021 bude inšpekcia udeľovať pokuty hlavne tým samosprávam, u ktorých nebude vidieť podnikanie krokov na zber kuchynského odpadu. Mestám a obciam tak môže hroziť pokuta vo výške od 800 do 80-tisíc eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján BudajJán JenčoRichard Rybníček
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaMŽP Ministerstvo životného prostredia SRSIŽP Slovenská inšpekcia životného prostrediaÚnia miest Slovenska