Tento poslanecký návrh z dielne SNS a Most-Híd už prešiel prvým čítaním v parlamente.
Vláda SR v utorok s pripomienkami súhlasila s návrhom novely zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov z dielne koaličných poslancov Most-Híd a SNS. Cieľom novely je uľahčiť prístup menších farmárov, ktorí sú vlastníkmi poľnohospodárskych pozemkov, k pozemkom. A to v prípade, ak sa stali vlastníkmi pôvodných pozemkov prevodom alebo prechodom vlastníckeho práva, za ktoré bol vyčlenený náhradný pozemok, avšak rozhodnutie pôvodného vlastníka, ktorým bol vyčlenený náhradný pozemok, stratilo platnosť, a to práve z dôvodu zmeny vlastníckeho práva k pôvodnému pozemku.
Poslanecký návrh, ktorý už prešiel prvým čítaním v parlamente, je reakciou na požiadavky praxe tak, aby náhradné pozemky užívané aj po strate platnosti rozhodnutia o vyčlenení náhradných pozemkov z dôvodu prechodu alebo prevodu pôvodného pozemku boli užívané na základe právneho titulu, ktorým bude nové rozhodnutie okresného úradu, pozemkového a lesného odboru. „Predchádzajúca novela zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov v znení účinnom od 1. mája 2018 sa v praxi stretla s búrlivými reakciami najmä menších farmárov, ktorí užívali náhradné pozemky. Preto prichádzame s ďalšou novelou tohto zákona, ktorý už roky robí farmárom problémy,“ uviedli v predkladacej správe novely zákona poslanci z SNS a Most-Híd.
Výhrady ministerstva pôdohospodárstva
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky (MPRV SR) však nesúhlasí v novele s návrhom ustanovení, ktoré upravujú postup, akým spôsobom si vlastník a užívateľ pozemku môže usporiadať vzájomné vzťahy v súvislosti s užívaním pozemkov, ktoré boli doteraz užívané bez nájomnej zmluvy.
Pri ustanovení prednostného práva nájmu treba podľa agrorezortu upriamiť pozornosť na predchádzajúcu právnu úpravu v znení účinnom do 30. apríla 2018, a to inštitút automatickej obnovy, ktorý bol účinnosťou inej novely zrušený. „Zrušenie automatickej obnovy nájomných vzťahov sa kompenzovalo precíznym mechanizmom nastavenia práva prednostného nájmu ako výsledok viacerých diskusií a okrúhlych stolov zástupcov agrorezortu, ako aj zástupcov celej poľnohospodárskej obce Slovenska,“ vysvetlilo MPRV.
Zároveň MPRV SR zastáva názor, že vzhľadom na aplikačné problémy, ktoré vyvstali z praxe, je potrebné poslanecký návrh doplniť o ďalšie procesné ustanovenia, aby sa zjednotili procesné ustanovenia vzniku podnájomného vzťahu. Ak sa tak stane, MPRV odporučí poslancom NR SR upravenú novelu zákona schváliť. „Predovšetkým je potrebné upraviť dobu, kedy rozhodnutie o vzniku podnájomného vzťahu stráca platnosť, ako aj zadefinovať účastníkov,“ ozrejmilo ministerstvo pôdohospodárstva.
Účinnosť novely sa navrhuje od 1. januára 2019.