Poľnohospodári, ktorí utrpeli straty pre minuloročné sucho, na pokyn Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pripravujú aktualizáciu podkladov strát.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) s cieľom kvantifikovať dopad sucha na úrody poľnohospodárskych plodín v roku 2017 si od subjektov, ktoré pre minuloročné sucho utrpeli mimoriadne straty, vyžiadalo aktualizované podklady z regiónov, ktoré vymenoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Dotknutými regiónmi boli podľa SHMÚ Trnava, Senica ,Galanta, Bratislava a Dunajská Streda. Tieto podklady musia dotknutí farmári odovzdať do 23. mája 2018. Informovala o tom v stredu Agrárna komora Slovenska (AKS) v tlačovej správe.
Podľa prvotných údajov ešte zo začiatku tohto roka vykazovali poľnohospodárske subjekty podľa komory stratu viac ako 19 miliónov eur. „To je suma, ktorá im pre mimoriadne slabú úrodu chýba na odvodové povinnosti zo mzdy, daň z pozemkov, prenájom pozemkov a záväzky voči dodávateľom za osivá a hnojivá. Do tohto stavu sa dostalo 96 poľnohospodárskych subjektov, napriek tomu, že zavlažovali a vynaložili rovnaké úsilie ako predchádzajúce roky. V porovnaní s rokom 2016 majú pokles na úrode v niektorých prípadoch až 70 %,“ uviedla predsedníčka Agrárnej komory Slovenska Helena Patasiová.
Pomoc od premiéra
O mimoriadnom stave farmári listom informovali zástupcov vlády a žiadali ich o pomoc, nakoľko súčasná situácia ohrozuje podľa nich ďalšiu existenciu podnikov s 3 500 zamestnancami. Na list reagoval aj premiér Peter Pellegrini, ktorý tému odškodnenia farmárov delegoval na podpredsedníčku vlády a ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú. Na utorkovom rokovaní s Radou poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv sa premiér podľa AKS zaujímal o riešenie tejto situácie a očakáva návrh. Pozitívny prístup má podľa komory premiér aj k založeniu Rizikového fondu s účasťou štátu a farmárov.
Potrebné sú dlhodobé opatrenia
Agrárna komora Slovenska v stredu zároveň upozornila na správu o kritických klimatických podmienkach, ktoré aj tento rok podľa klimatológa profesora Milana Lapina z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského postihli Slovensko. Lapin vo svojej správe konštatoval, že v posledných dňoch prišlo obdobie, ktoré je až o šesť stupňov Celzia teplejšie ako normál a koncom mája môže nastať pre farmárov nepriaznivá situácia.
AKS aj na základe týchto informácií považuje za potrebné zriadiť Rizikový fond ako nástroj na zníženie negatívnych dopadov v takýchto a podobných situáciách. Poľnohospodári po vytvorení fondu, do ktorého by museli povinne prispievať spolu so štátom, volajú už sedem rokov. Tento nástroj by mal podľa farmárov riešiť problém systematicky a nárok čerpať z neho by mali poľnohospodári za nepoistiteľné prípady, ako sú záplavy, povodeň, sucho atď., nemuseli by tak podľa AKS prosiť o pomoc vládu.