Nižší zisk z tohtoročnej úrody repky olejnej sa týka všetkých farmárov EÚ vrátane Slovenska.
Európskych aj slovenských pestovateľov repky čaká náročný rok. Trh zasiahli globálne faktory, ktoré poznačili aj tohoročné zazmluvňovanie repky na Slovensku. Zvýhodnený dovoz spracovaného oleja z tretích krajín, prebytky repky v európskych skladoch v dôsledku nižšieho dopytu na trhu, ale aj očakávaná silnejšia tohoročná úroda stlačili ceny domácej suroviny nadol. Posilnené euro zároveň znevýhodňuje farmárov v prípade exportu mimo krajín EÚ. Informovala o tom v pondelok spoločnosť Mereco, pôsobiaca v oblasti výroby biopalív, v tlačovej správe.
Prvým signálom, že ceny repky budú klesať, bol podľa spoločnosti Mereco pokles ceny repkového biodieslu (metylesteru, tzv. MERO) v EÚ od jesene minulého roka približne o 20 %. Za celoeurópskym poklesom ceny repky však stoja viaceré silné faktory. „Na európsky trh sa tlačí cenovo výhodnejšia produkcia konkurenčných, už spracovaných produktov z tretích krajín. Celkový dovoz repky do EÚ v období od júla do decembra 2017 vzrástol o 59 %. Európskym farmárom a obchodníkom sa tak na skladoch nahromadili väčšie množstvá repky ako inokedy. Aj európske lisovne oleja pociťujú tlak na ceny za vylisovaný olej. Jeho hodnota za posledný polrok klesla o niečo viac v porovnaní so samotnou repkou,“ uviedla predsedníčka Združenia pre výrobu a využitie biopalív (ZVVB) Diana Štrofová. Ako dodala, práve repka je hlavnou surovinou na výrobu biodieslu na slovenskom trhu.
Problémom dotovaný dovoz biodieslu z tretích krajín
Jedným z hlavných dôvodov poklesu cien je podľa analytikov združenia ZVVB uvoľnenie dovozu konkurenčného dotovaného sójového biodieslu z Latinskej Ameriky, predovšetkým z Argentíny a onedlho aj palmového biodieslu z Indonézie. Zníženie ciel na dovoz do EÚ a zásadná štátna podpora vývozu v týchto krajinách podľa ZVVB znamenajú, že hotová cena argentínskej a indonézskej bionafty v Európe je o 50 až 60 dolárov za tonu menšia ako samotné nákupné náklady európskych výrobcov bionafty za európske suroviny. Následkom toho sa znížil dopyt a ceny a z toho dôvodu boli aj známe lisovne v Nemecku či Francúzsku nútené zavrieť časť svojich prevádzkových kapacít, vysvetľuje ZVVB.
„Už niekoľko rokov aktívne bojujeme za vyváženú obchodnú politiku Európskej únie, ktorá nebude znevýhodňovať domácich výrobcov z agrosektora. Napriek všetkému úsiliu sa nepodarilo udržať dovozné opatrenia EÚ v platnosti. Keďže máme blízke partnerské vzťahy s farmármi, spomínané faktory, ovplyvňujúce ceny repky, nás tiež netešia. O to viac, že sa v najbližšom období podľa všetkých výhľadových analýz nezmenia,“ uviedol k téme generálny riaditeľ Envien Group, najväčšieho výrobcu biopalív na domácom trhu, Matej Sabol.
Repka sa naďalej teší na Slovensku obľube farmárov
Antidumpingové clá na ochranu európskeho trhu pred lacným biodieslom ostávajú podľa Sabola znížené. Lacná repka, ale aj iné oleje a biopalivá z tretích krajín, budú k dispozícii v celej EÚ. Súčasne sa má európskej repky urodiť opäť o niečo viac ako v minulom roku. „Napriek tejto situácii má naša spoločnosť stále záujem o úrodu repky od našich farmárov a veríme, že tým aspoň trochu uľahčíme ťažkosti pri jej odbyte,“ dodáva Matej Sabol.
Spoločnosť Meroco je členom skupiny Envien Group, pôsobiacej v oblasti výroby biopalív. Svojou produkciou doplnili portfólio skupiny, aby sa stali komplexným dodávateľom biopalív. Históriu výroby metylesteru mastných kyselín (Fatty Acid Methyl Esther – FAME), nazývaného aj biodiesel, začal podnik písať v roku 2008. Ročný objem produkcie predstavuje 100-tisíc ton FAME a 13-tisíc ton glycerínu.