Slovensko-nemecký tím archeológov našiel pri Vrábľoch desiatky kostier bez hlavy, lebky sa nenašli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Archeologický nález pri Vrábľoch

Takmer štyridsať kostier bez hlavy našiel slovensko-nemecký tím archeológov pri výskume náleziska z mladšej doby kamennej pri Vrábľoch v okrese Nitra. Skelety boli nahádzané v rôznych polohách, napríklad na bruchu, na chrbte, alebo v žabej polohe.

„Až na jednu detskú kostru všetkým chýbali hlavy,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA riaditeľ Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre Matej Ruttkay. Lebky sa nenašli.

Čakajú na výsledky analýz

Túto kumuláciu kostier z doby približne 5 000 rokov pred Kristom zatiaľ vedci nevedia presne interpretovať a čakajú na výsledky antropologických, genetických a ďalších analýz.

Tie môžu pomôcť nájsť odpoveď na otázku, či boli hlavy od tela oddelené násilným spôsobom, teda odseknuté, alebo boli nebožtíkom odobraté až s odstupom času.

Rovnako zodpovedia aj to, či boli zabití, zomreli na nejakú chorobu, stali sa obeťou nejakého rituálu alebo čo bolo príčinou ich smrti.

Lebky boli v tej dobe veľmi dôležitým symbolom v kultových predstavách vtedajších obyvateľov. „Mohli byť použité ako symbol sily a moci, alebo spomienok na predkov. Dozaista sa používali pri rôznych rituáloch,“ doplnil Ruttkay.

Lokalitu skúmajú už dlhšie

Lokalitu južne od Vrábeľ skúmajú slovenskí vedci z Archeologického ústavu SAV v spolupráci s odborníkmi z Christian-Albrechts-Universität v nemeckom Kieli už sedem sezón.

„Tento výskum patrí k tým, ktoré majú najväčšiu odozvu vo významných vedeckých časopisoch po celom svete a teraz sa tá odozva ešte zvýši. Je to európsky významný výskum, ktorý prináša dôležité poznatky o spôsobe života a sociálnej štruktúre najstarších poľnohospodárskych komunít v strednej Európe,“ vyzdvihol Ruttkay.

Archeológovia tu objavili tri neolitické osady s vyše troma stovkami tzv. dlhých domov. Jedna z osád je obohnaná priekopou, čo je veľmi výnimočné v tomto období. Skelety sa našli práve v tejto priekope.

„V celej Európe je len veľmi málo takýchto veľkých aglomerácií, ktoré majú vyše 50 hektárov a pritom aj opevnenie. Napriek tomu sú si veľmi podobné a nachádza sa tam relatívne veľké množstvo jedincov, ktorí neboli pochovaní štandardným spôsobom,“ poukázal Ruttkay.

Našlo sa veľmi málo pohrebísk

Vzťah k nebožtíkom nebol na prelome 6. a 5. tisícročia pred Kristom ešte jasne vyhranený a z tejto doby sa v celej Európe našlo iba veľmi málo pohrebísk.

Práve v neďalekej Nitre sa našli vôbec prvé neolitické pohrebiská v strednej Európe, a to v mestských častiach Mlynárce a v Krškany.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Matej Ruttkay
Firmy a inštitúcie SAV Slovenská akadémia vied