Škandinávsky štýl bývania potvrdzuje, že v jednoduchosti je krása

Škandinávsky štýl bývania
zdroj: gettyimages.com

Aj keď je škandinávsky štýl doménou severských krajín, čoraz viac sa rozširuje do rôznych zemepisných šírok. U nás a v okolitých štátoch môže za jeho rozmach, okrem iného, aj známy švédsky nábytkový reťazec. Práve ten sa typickým vzhľadom nábytku za prijateľné ceny presadil veľmi rýchlo na trhu a získal si mnohých priaznivcov. Cenová dostupnosť len znásobila fakt, že tento typ dizajnu sa stal príťažlivým.

...

„Búúúm“ v interiérovom dizajne

Škandinávsky štýl interiéru svoju „kariéru“ odštartoval v 50.rokoch 20.storočia. Konkrétnym štartovacím impulzom bola výstava Triennale di Milano, ktorá spôsobila doslova senzáciu tohto „jednoduchého“ štýlu. Možno za to vďačí práve vtedajšej presýtenosti zdobeného nábytku, ktorý bol tak preferovaný najmä u „panstva“. Severské ponímanie zariadenia sa totiž vyvíjalo „samostatne“, ako by bolo odtrhnuté od zvyšku sveta.

Spomínaná výstava sa kvôli veľkému záujmu presunula aj do Ameriky, kde zožala rovnaký úspech. O preslávenie sa však zaslúžili dizajnéri, ktorých produkty pozná celý svet. Dánsky architekt a dizajnér Arne Jacobsen navrhol stoličky a kreslá, ktoré sa svojím inšpiratívnym vzhľadom dokonca stávajú predmetom kopírovania. Čerpanie inšpirácie z prírody si za vzor vzali tiež ďalší predstavitelia škandinávskych krajín.

Fín Eero Sarinen a Dán Verner Pantom prinášajú do interiéru aj materiál plastu, ktorý je v súčasnej dobe veľmi populárny, aj keď donedávna bol ešte symbolom lacného, skôr exteriérového nábytku. Švédka Gréta Grossmann zaujala najmä veľkou stojacou lampou, ktorá sa vďaka svojmu špecifickému tvaru hodí do ktoréhokoľvek bytu či domu so severským nádychom.

Škandinávsky štýl rovná sa nadčasový dizajn

Kvalitná remeselná výroba u obyvateľov Škandinávie mala za následok, že nábytkový trh bol bohatší o kvalitné a praktické produkty. O jeho rozmach sa však zaslúžila až industrializácia, ktorá zaviedla tradičnosť do sériovej výroby. Práve tento krok spojil kvalitu a cenovú dostupnosť. Neskôr, na spomínanej výstave, boli predstavené nábytkové kusy, ktoré vďaka svojej nadčasovosti pretrvávajú na poli bývania až dodnes. Niektoré v pôvodnej, iné v jemne pozmenenej, každopádne večnej podobe…

Škandinávsky štýl bytu či domu má „dlhú životnosť“ aj vďaka jeho neutrálnemu základu. Biela síce dominuje, no je obohatená o prvky a farby prírodných materiálov. Štruktúra dreva na podlahe je neodmysliteľnou súčasťou, avšak o slovo sa hlásia bledé odtiene. Breza, javor, jaseň či bielený dub budú skvelou voľbou. Ak zostaneme „na zemi“, aj téma kobercov má svoje špecifiká.

Celoplošnému zakrytiu sa radšej vyhnite a uprednostnite kusové koberce bledých farieb a vzorov, ktoré pripúšťajú geometrické tvary, no s jednoduchými a nie okrúhlymi líniami. Steny znesú rôzne odtiene bielej, ale tiež sivej. Práve druhá zmienená patrí medzi najpoužívanejšie farby. Aj v súčasnosti moderná tabuľová čierna sa môže mihnúť v škandinávskom interiéri. Výborne doladí napríklad celkový ráz kuchynskej linky, ale aj detskej izby.

Pozrite si tieto krásne sedačky:

Na čo nezabudnúť?

Ikonické kusy nábytku od (nielen) uvedených dizajnérov by jednoznačne mali byť súčasťou škandinávskeho bývania. Opomenúť by ste nemali ani osvetlenie, ktoré je často alternatívou doplnkov a dekorácií. Tie sa totiž vyskytujú len striedmo, najčastejšie v podobe obrazov a rámikov v nestarnúcej čierno-bielej kombinácii. Lapače prachu sú teda minimalizované a práve minimalizmus má k štýlu „Severanov“ tak blízko.

Na spestrenie domácnosti pokojne použite aj pastelové farby, ktoré však prenechajte len určitým kúskom zariadenia. Nepúšťajte sa do kombinovania niekoľkých odtieňov. Jedna, prípadne dve výrazné farby sú maximum. Kožušiny prikryjú podlahu aj nábytok určený na sedenie, pohovkám pristanú vankúše a „pleteniny“, napríklad s folklórnym motívom.

Ak si chcete vytvoriť príjemný interiér v škandinávskom štýle, určite nezabudnite na prírodné materiály, jednoduchosť tvarov, neutrálnu farebnosť či dramatický akcent v podobe typických dizajnérskych kúskov. Tie totiž vytvoria požadovanú atmosféru domova.

Pozrite si aj tento nábytok a doplnky škandinávskeho štýlu:

Ako zariadiť škandinávsky interiér?

  • s nábytkom bez zaoblenia – hrany a čisté línie sú to pravé
  • funkčne – estetika neprevyšuje praktickosť
  • vzdušne – doplnky a dekorácie majú tentokrát pauzu (nie však úplne, strieborné svietniky majú zelenú)
  • jednoducho, striedmo a minimalisticky
  • s použitím prírodných materiálov – drevo, koža, vlna…
  • s výberom prírodných odtieňov farieb – biela je nositeľkou štýlu
  • ekologicky – prírodnému prostrediu sa dá pomôcť aj prostredníctvom „bývania s rozumom“
  • s dostatkom osvetlenia – presvetlený interiér je základ, nezaťažujte okná závesmi (dizajnové umelé osvetlenie je taktiež plus)
  • na zdobenosť a ornamentálnosť úplne zabudnite, vypusťte aj ozdobné frézovanie nábytku

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať