Ako zazimovať figovník, aby priniesol plody už na jar? Toto je dôležité vedieť

figovník na jeseň
figovník na jeseň Foto: www.shutterstock.com

Ak ste doteraz dávali prednosť tradičným slovenským záhradám, kde dominujú jablone, hrušky či slivky, možno je čas na zmenu. Stále viac záhradníkov si obľubuje pestovanie exotických rastlín, ako je napríklad figovník. Ak chcete, aby vám tento subtropický zázrak už na jar priniesol chutné figy, musíte sa oň správne postarať, najmä pred zimou.

Starostlivosť o figovník môže byť pre mnohých záhradkárov novinkou. No pestovať vlastné figy v záhrade nie je až také náročné, ako sa môže zdať. A keďže sa stále učíme niečo nové, prečo nevyskúšať niečo iné než klasické ovocné stromy?

Ako správne ošetrovať figovník? Detailný návod nájdete aj vo videu na YouTube:

Čo figovník potrebuje?

Skôr než zasadíte figovník do svojej záhrady, je dobré poznať jeho základné potreby. Figovník preferuje pôdu, ktorá nie je kyslá a najlepšie sa mu darí v ľahkej, dobre priepustnej zemi. Pri sadení (ideálne na jar alebo začiatkom jesene) môžete do pôdy pridať záhradnícky substrát, aby sa rastline lepšie darilo.

Pre figovník je dôležité dostatok slnka. Preto ho vysaďte na miesto, kde bude mať počas celého dňa dostatok svetla. V teplejších, nížinných oblastiach sa mu bude dariť lepšie než vo vyšších polohách, kde sú chladnejšie podmienky. Zálievka by mala byť primeraná – figovník nepotrebuje veľa vody, keďže je prispôsobený suchšiemu podnebiu.

Ako ho pripraviť na zimu?

Figovník je subtropická rastlina, čo znamená, že pred zimou potrebuje ochranu. I keď vydrží mrazy, extrémne teploty pod -15 °C môžu poškodiť jeho vetvy a pri teplotách nižších než -20 °C je ohrozená celá rastlina. Aby ste sa tomu vyhli a figovník vám na jar priniesol plody, je dôležité ho správne zazimovať.

Prikrytie figovníka

Pri mladých rastlinách môžete vetvy ohnúť smerom k zemi a zakryť ich vrstvou slamy. Na vrch pridajte ešte konáre z ihličnanov, ktoré zvýšia izolačnú schopnosť a zároveň esteticky ozdobia vašu záhradu. Tento postup je vhodný pre menšie rastliny. Väčšie figovníky si však vyžadujú iný prístup.

Zazimovanie väčších figovníkov

V prípade väčších figovníkov je najlepšie odstrániť tvrdé a neohybných vetvy, ktoré by mohli byť v zime poškodené. Zvyšné vetvy pevne zviažte do kompaktného tvaru a obalte ich izolačným materiálom, napríklad starými látkami alebo netkanou textíliou.

Bublinková fólia ako skvelý izolant

Jedným z najúčinnejších izolačných materiálov je bublinková fólia. Tá ochráni váš figovník aj pri veľmi nízkych teplotách. Je ľahko dostupná v záhradkárskych alebo kutilských obchodoch a jej investícia sa vám vráti v podobe bohatej úrody. S jej pomocou figovník prečká zimu a na jar vám prinesie chutné plody, ktoré vám budú susedia závidieť.

Vďaka tejto starostlivosti sa môžete tešiť na bohatú úrodu fíg už v prvých jarných mesiacoch!

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať