Odporúčame:
Slota sa zhodol so Sulíkom, žiadajú odvolanie vlády
Ministri zo SaS zrejme dovládnu až do marca
Robert Fico by po voľbách zostavil vládu sám
Politológ: Robert Fico môže vládnuť od pondelka
Slovenská republika schválila zmeny v eurovale
Parlament i vláda schválili predčasné voľby
Viacerí lídri sa podľa informácií agentúry SITA na stretnutí vyjadrili, že súčasná vláda musí byť odvolaná, aby sa rešpektovala Ústava SR.
Program novej vlády, s ktorým by predstúpila pred NR SR po 30 dňoch od vymenovania, by nemusel byť obsiahly. Obsahoval by len zdôvodnenie návrhu štátneho rozpočtu na rok 2012 a deklarovanie, že štát dovedie k predčasným voľbám.
„Zatiaľ sme tieto ústavnoprávne riešenia nenašli a preto som povedal, že sa stretneme vo štvrtok večer,“ povedal prezident. Stretnutie, ktoré mal prezident Gašparovič spolu s predsedami strán, trvalo asi jeden a pol hodiny.
Prezident Gašparovič zatiaľ nechce komentovať, ku ktorej alternatíve riešenia ďalšieho politického vývoja po nevyslovení dôvery kabinetu Ivety Radičovej sa prikláňa. „Prezident chce politicky korektné riešenie vzniknutej situácie, ktoré nebude v rozpore s ústavou,“ uviedol hovorca prezidenta Marek Trubač.
Situáciu ani odchádzajúci predsedovia strán nekomentovali. „Budeme ďalej rokovať,“ dodal šéf SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. Rovnako nie je isté, akým programom bude pokračovať utorkové rokovanie Národnej rady SR. Podľa šéfa kresťanských demokratov Jána Figeľa o ďalšom pokračovaní parlamentu sa bude hovoriť v utorok.
Niektorí prišli skôr
Prezident Ivan Gašparovič dnes najprv prijal samostatne lídrov parlamentných strán na základe požiadavky niektorých z nich.
Gašparovič v piatok odmietol odvolať vládu Radičovej a následne ju poveriť vykonávaním funkcií do marcových predčasných volieb.
Prezident očakával od dnešného stretnutia s lídrami parlamentných strán rozhodnutie o tom, či niekto bude schopný zostaviť väčšinovú vládu, prípadne aj vládu menšinovú a do úvahy prichádza aj to, že prezident sám vymenuje úradnícku vládu.
OBRAZOM: Prezident rieši pád vlády
Ministerstvá si podelili
Smer-SD však ešte v piatok vyhlásil, že nepodporí žiadnu vládu, ani rekonštruovanú zo strán bývalej vládnej koalície a ani úradnícku vládu. Ako uviedol predseda strany Robert Fico, variant úradníckej vlády je nemožný. Politicky najčistejšie riešenie je podľa Fica poverenie Radičovej, aby jej vláda bez ministrov SaS pokračovala do marca.
„Takáto vláda nemusí predstupovať pred parlament a žiadať o dôveru a súhlas s programovým vyhlásením vlády,“ povedal predseda Smeru-SD. Strana nemá záujem vstúpiť do žiadnej rekonštruovanej vlády do marca a nemá záujem ani iným spôsobom sa zúčastňovať na vytváraní novej vlády, ktorá má byť do marcových parlamentných volieb.Zvyšky vládnej koalície SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd sa po vyslovení nedôvery vláde dohodli, že budú ďalej pokračovať vo vládnutí bez ministrov SaS. Už si rozdelili aj ich posty.
Ministerstvo obrany malo prejsť pod Mikuláša Dzurindu, ministerstvo hospodárstva pod rezort financií, ministerstvo kultúry pod vicepremiéra Rudolfa Chmela a ministerstvo práce pod rezort sociálnych vecí.
Podľa informácií agentúry SITA prezident nesúhlasí s tým, aby si strany menšinovej vlády delili ministerstvá podľa svojich dohôd a pravdepodobne poverí vedením rezortov SaS iných ministrov ako sa dohodli tri vládne strany.
Viac možností
Prípadné ďalšie fungovanie vlády Ivety Radičovej v súčasnom zložení aj s ministrami za SaS, tak ako naznačujú informácie z prostredia koalície, by sa mohlo stať realitou viacerými spôsobmi. Ústava jednoznačne hovorí o tom, že ak Národná rada SR vysloví vláde nedôveru, prezident má ústavnú povinnosť odvolať vládu. Naša ústava však nestanovuje prezidentovi lehotu na takéto odvolanie.
„Úvahy o tom, že odvolať vládu by prezident mohol až po predčasných voľbách, považujem za scestné a sú proti zmyslu ústavy,“ upozornil Jozef Vozár z Ústavu štátu a práva SAV. Podľa jeho názoru je najpraktickejšie iné riešenie. „Vidím ho v možnosti poveriť súčasnú vládu, aby vykonávala funkciu až do vymenovania novej vlády, ktorá vzíde z predčasných parlamentných volieb,“ konštatoval Vozár.
Predseda ústavnoprávneho výboru parlamentu Radoslav Procházka si myslí, že ústavne najčistejšie riešenie by bolo, keby po odvolaní vlády prezident vymenoval novú, ktorá by do 30 dní vedela získať väčšinovú podporu v parlamente. Pripúšťa, že by to mohol byť znova kabinet Ivety Radičovej v jeho súčasnom zložení.