Štát preplatí náklady na odstránenie škôd v novozámockej nemocnici spôsobených prívalovým dažďom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, zdravotníctvo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Vláda v stredu rozhodla o preplatení nákladov na odstránenie škôd vo Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Nových Zámkoch spôsobených prívalovým dažďom 26. júna. Ministerstvo financií uvoľní na tieto účely 196 500 eur z kapitoly Všeobecná pokladničná správa.

Majetkové škody

Škody v tejto výške predbežne vyčíslila samotná nemocnica. Finančné prostriedky dostane ministerstvo zdravotníctva, ktoré ich následne alokuje v prospech novozámockej nemocnice.

Nitriansky kraj zasiahli 26. júna prívalové dažde, ktoré spôsobili zatopenie viacerých objektov v Nových Zámkoch, vrátane Fakultnej nemocnice s poliklinikou Nové Zámky. V rámci nemocnice boli spôsobené majetkové škody, keďže boli zatopené vyšetrovne, výťahové šachty, kuchyňa, práčovňa, ako aj chodby vrátane skladov so zdravotníckym materiálom, liekmi a potravinami.

Tisícové náklady

Vzhľadom na mimoriadnu udalosť vedenie nemocnice rozhodlo o jej uzatvorení, vrátane ambulancií, pre pacientov aj návštevníkov. Všetky plánované operácie museli byť zrušené a všetky akútne stavy boli odkláňané do iných okolitých dostupných nemocníc. Pre pacientov a verejnosť bola nemocnica opätovne otvorená od piatku 28. júna 2024.

Zo sumáru nákladov spôsobených prívalovým dažďom vyplýva, že voda spôsobila najväčšie škody na výťahoch (36-tisíc eur), čerpadlách (22 080 eur), 25-tisíc eur stáli opravy omietok a maľovanie. Škody na skladových zásobách kuchyne sa vyšplhali na 30-tisíc eur, v nemocničnej lekárni na 15-tisíc eur. Za odstraňovanie odpadu zaplatila nemocnica takmer 44-tisíc eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) Nové ZámkyMZ Ministerstvo zdravotníctva SR