Progresívne Slovensko vyzvalo Hegera, aby pri nemocnici Rázsochy nezavádzal verejnosť a neobviňoval úradníka

PS: Predstavili experta na financie
Zľava: Expert strany Progresívne Slovensko (PS) na verejné financie Štefan Kišš a predseda PS Michal Šimečka. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 1. apríla 2023, 16:48

Hnutie Progresívne Slovensko (PS) upozorňuje, že dočasne poverený minister zdravotníctva Eduard Heger (Demokrati) sľubuje výstavbu nemocnice Rázsochy z Plánu obnovy, no ako dočasne poverený minister financií navrhuje výstavbu nemocnice z Plánu obnovy vyhodiť.

Dostavanie nemocnice

Predseda PS Michal Šimečka Hegerove kroky nazval zavádzaním verejnosti a vyzval ho, aby s tým prestal.

„Chaos medzi ministerstvami, ktoré má premiér Heger na starosti, nezaujíma ani zdravotnícky personál, ani pacientov a pacientky. Potrebujú vedieť, či dostanú novú nemocnicu. Skutočne hrozí, že neschopnosť a prázdne sľuby tejto vlády spôsobia prepadnutie stoviek miliónov z Plánu obnovy,“ informoval Šimečka v tlačovej správe.

Gestor pre zdravotníctvo Progresívneho Slovenska Oskar Dvořák poukázal na fakt, že Heger ako minister zdravotníctva dňa 22.marca tohto roku potvrdil záväzok dostavať nemocnicu Rázsochy.

Úplne vyhodenie z Plánu obnovy

„Druhým dychom ale ministerstvo financií, ktorého riadením je takisto poverený, iba o dva dni neskôr navrhlo úplne vyhodiť výstavbu z Plánu obnovy a prostriedky presunúť do technického vybavenia iných nemocníc,” upozornil Dvořák.

Rezort financií podľa PS tvrdí, že nová univerzitná nemocnica aj tak nebude mať dostatok personálu vzhľadom na otvorenie novej nemocnice Penty na Boroch.

„Ak plánuje vláda Eduarda Hegera takto potichu zrušiť záväzok výstavby Rázsoch, požadujeme odpovede na to, kam budú stovky miliónov eur z projektu presunuté a či plánuje vláda Eduarda Hegera prenechať národnú univerzitnú starostlivosť o pacientov a pacientky Pente,” uzavrel Dvořák.

Chyba úradníka to nebola

Hnutie PS sa ďalej domnieva, že zásadná pripomienka rezortu financií, ktorá požaduje zrušiť plán ministra zdravotníctva Hegera dostavať Rázsochy z Plánu obnovy nemohla byť iba chybou úradníka, ako to podľa PS prezentuje Eduard Heger.

Vyhovárať sa na chybu úradníka nie je od pána Hegera férové. Keďže išlo o zásadnú pripomienku, ako poverený minister financií o nej buď vedel a sám ju podpísal alebo o dianí vo svojom rezorte nemá prehľad a jeho štátny tajomník podpisuje veci, s ktorými on sám nesúhlasí,“ uviedol Šimečka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerMichal ŠimečkaOskar Dvořák
Firmy a inštitúcie PS Progresívne SlovenskoUNB Rázsochy Univerzitná nemocnica Bratislava Rázsochy