Dočasnú PN budú lekári povinne potvrdzovať elektronicky, skončí sa ročné prechodné obdobie

Lekár, počítač
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Dočasnú pracovnú neschopnosť (PN) budú všetci lekári od začiatku júna už povinne vystavovať elektronicky. Skončí sa tak ročné prechodné obdobie, počas ktorého bolo vystavovanie elektronických PN pre lekárov dobrovoľné.

Približne štyria z desiatich lekárov pritom v minulom mesiaci ešte neprešli na potvrdzovanie PN elektronickou formou. Ako agentúru SITA informoval hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr, podiel PN vystavených elektronicky na celkovom počte vystavených PN v apríli dosiahol 56,5 percenta. „Za apríl 2023 evidujeme 33 765 elektronických PN a 26 038 papierových PN,“ uviedol. 

Od začiatku júna minulého roka do 29. mája tohto roka prijala Sociálna poisťovňa 373,5 tisíca elektronických PN.

V systéme elektronickej PN chorý občan navštívi lekára, ktorý mu vystaví PN elektronicky a o všetko ostatné sa už starajú úrady. Občan na PN už nemusí vypisovať žiadosť o nemocenskú dávku, keďže postačuje vystavenie elektronickej PN.

Po vystavení elektronickej PN spolu komunikujú ambulantné softvéry, Národné centrum zdravotníckych informácií a Sociálna poisťovňa. Sociálna poisťovňa komunikuje so zamestnávateľom a poistenec vidí informácie o PN v elektronickom účte poistenca.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Kontúr
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa