Pri mŕtvici rozhoduje čas, ľudia by mali poznať jej príznaky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
mŕtvica
V zmysle novej revízie úhrad z dielne Ministerstva zdravotníctva SR by si mala väčšina pacientov, ktorí sú dnes liečení na riedenie krvi tzv. novými antikoagulanciami, hradiť od 30 do 80 eur mesačne. Foto: ilustračné, GettyImages

Svetový deň náhlej cievnej mozgovej príhody (NCMP), ktorý bol celosvetovo stanovený na 29. október, má za úlohu upozorniť širokú verejnosť na závažnosť tohto ochorenia. Upozornilo na to rehabilitačné centrum ADELI.

Podľa aktuálnych štatistík sa NCMP dotýka aj čoraz mladších ročníkov. Štvrtina pacientov dostala mozgovú príhodu pred dosiahnutím veku 60 rokov a až 15 % vo veku menej ako 45 rokov.

Navyše, príznaky si mŕtvicou dokáže v rýchlosti spojiť len málokto. Pritom práve čas rozhoduje o ďalšom osude postihnutého.

Odborníci odporúčajú držať sa troch zásad:

Buďme informovaní

Cievna mozgová príhoda, označovaná aj ako mŕtvica alebo porážka, je mimoriadne závažné cerebrovaskulárne ochorenie. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií postihuje vyše 35 000 Slovákov ročne. Len tretina pacientov je schopná plnohodnotne sa vrátiť späť do života.

Práve mŕtvica je totiž najčastejšou príčinou invalidity, teda trvalého narušenia zdravia a fyzickej spôsobilosti. Viac ako 80 % NCMP vzniká v dôsledku poruchy prekrvenia mozgu (ischémie), pričom druhou najbežnejšou príčinou je krvácanie do mozgu a tiež subarachnoidálne krvácanie.

Napriek rýchlej lekárskej pomoci tento stav okamžite zasahuje motorické, zrakové i rečové schopnosti postihnutého. Rýchla prvá pomoc a následná neurorehabilitácia však dokáže rozhodnúť o tom, nakoľko je tento stav nezvratný a akou mierou sa pacient dokáže zaradiť do samostatného života.

Preto je dôležité mať dostatok informácií o priebehu a príznakoch cievnej mozgovej príhody, ako aj o možnostiach ovplyvniť riziko jej vzniku a minimalizovať následky.

Buďme pripravení

Cievna mozgová príhoda udiera rýchlo a často bez varovania. No sprievodné príznaky, spôsobované nedostatočným okysličením mozgu, bývajú natoľko zreteľné, že postihnutý alebo jeho blízki dokážu vyhľadať odbornú pomoc alebo zavolať záchranku.

príznaky mŕtvice
Zdroj: ADELI

Príznaky sú:

  • Oslabenie polovice tela. Patrí k najčastejším príznakom CMP. Môže začať veľmi nenápadne v podobe akejsi nešikovnosti či neobratnosti ruky alebo nohy. Neskôr oslabuje ruka, noha i tvár na pravej alebo ľavej strane. V najťažších prípadoch postihnutý nedokáže ovládať celé telo.
  • Strata citlivosti a tŕpnutie. Zvláštne „mravenčenie“ alebo zvláštna citlivosť ľavých i pravých končatín, veľmi zriedkavo až bolestivosť polovice tela.
  • Poruchy zraku. Prehliadnutie kľučky dverí, chodníka alebo neschopnosť sledovať cestnú premávku je typickým prejavom výpadku jednej polovice zorného poľa na oboch očiach, charakteristickým pre mŕtvicu. Nezriedka nastáva úplná strata zraku na jednom oku alebo naopak dvojité videnie.
  • Zhoršenie artikulácie, vyslovovania slov alebo celková strata reči. Všímajte si napríklad zamieňanie hlások alebo slabík, ťažkosti s plynulým rozhovorom či ťažko zrozumiteľnú reč, hoci gramaticky a logicky správnou. Poruchy reči sprevádza aj takzvaná apraxia – neschopnosť realizovať bežné činnosti, ako je obliekanie, čistenie zubov alebo umývanie sa.
  • Závraty, problém s rovnováhou. Poruchy rovnováhy, točenie hlavy a pocit neistoty v priestore, kedy potrebujete pomoc druhej osoby alebo pridržiavanie sa o stenu či nábytok.
  • Silná bolesť hlavy bez zjavnej príčiny, prípadne náhle sa objavujúca a miznúca.
  • Zmeny nálady, myslenia, problémy s pamäťou.

Buďme rýchli

Akonáhle sa u niekoho objavia tieto príznaky, on sám či jeho okolie musí rýchlo konať. „Nesnažte sa ospravedlňovať svoje ťažkosti únavou, prepracovanosťou alebo „pokročilým vekom“. Keď spozorujete spomínané príznaky, ktoré ste u seba alebo druhej osoby dosiaľ nevideli, volajte bezodkladne záchrannú službu,“ zdôrazňujú odborníci z ADELI.

Ak niekto podáva prvú pomoc pri podozrení na NCMP, ma by sa vyvarovať núteniu pacienta k fyzickému pohybu (chôdza) alebo núkaniu tekutín  a potravy. „V žiadnom prípade ho nenechávajte osamote, ani mu nedovoľte zaspať,“ upozorňujú.

Na závažnosti stavu nič nemení, ani ak spomínané príznaky odrazu ustúpia. Môže ísť o varovnú predzvesť blížiaceho sa problému. Lekárovi veľmi pomôže čo najpresnejší popis situácie a času, kedy sa objavili prvé príznaky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Adeli Medical Center