Prešovskej nemocnici darovali 14 monitorov dychu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Monitor dychu
Foto: FNsP F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici

Monitory poslúžia deťom v Perinatologickom centre fakultnej nemocnice

Perinatologické centrum Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove si v piatok prevzalo 14 monitorov dychu.

Dar je výsledkom projektu Nadácie križovatka pod názvom Mamička, dýcham, ktorého zmyslom je pomáhať vybaviť slovenské nemocnice monitormi dychu Babysense.

Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa prešovskej nemocnice Renáta Cenková.

Každé lôžko s monitorom

Cieľom projektu Nadácie križovatka je vybaviť každé lôžko pre novorodencov a dojčatá monitorom dychu.

Druhou časťou poslania projektu je zriaďovanie a prevádzka výpožičných miest pri novorodeneckých a pôrodníckych oddeleniach nemocníc, kde si rodičia novo narodených detí môžu pri odchode domov monitor dychu požičať, aby aj doma mohli pokojne spať s vedomím, že dych ich dieťatka stráži monitor dychu.

„Monitory dychu sú dôležitou súčasťou starostlivosti o novorodencov. Poslúžia našim pacientom a prispejú k spokojnosti ich rodičov,“ uviedla primárka Perinatologického centra prešovskej nemocnice Iveta Reváková.

Križovatka šíri povedomie o Syndróme náhleho úmrtia dojčiat

Nadácia Križovatka je mimovládna nezisková organizácia, ktorá od roku 2008 šíri ako jediná v SR povedomie o Syndróme náhleho úmrtia dojčiat (SIDS) a o možnostiach ochrany ohrozených detí do jedného roku veku.

Vďaka darcom a sponzorom pomáha vybaviť slovenské nemocnice a pôrodnice monitorom dychu. Tento nielen stráži zástavu dychu, ale tiež apnoe pauzy, a akékoľvek nepravidelnosti dychu dieťatka a okamžite spustí alarm, aby privolal pomoc rodiča, ktorý môže v prípade potreby včas poskytnúť dieťaťu prvú pomoc.

Monitory dychu do prešovskej nemocnice darovala nadácia vďaka spolupráci s Prvou stavebnou sporiteľňou.

„Spojením našich dvoch spoločností vznikla sponzorská spolupráca, kedy nadácia z poskytnutých finančných prostriedkov zakúpila 62 kusov monitorov dychu Babysense, ktoré v najbližšej dobe darujeme do nemocníc. Do prešovskej nemocnice poputovalo 14 monitorov,“ uviedla riaditeľka Nadácie Križovatka Taňa Tomash.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie FNsP PO Fakultná nemocnica J.A. Reimana Prešov