Máte vysoký krvný tlak? Nie ste sami, na Slovensku pribúda každoročne tridsaťtisíc ľudí s hypertenziou

Hypertenzia, vysoký krvný tlak, meranie tlaku
Foto: ilustračné, Getty images

Hypertenzia, teda vysoký krvný tlak, je hlavnou príčinou predčasných úmrtí na celom svete. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) sú v ohrození stotisíce Slovákov a značne pribúdajú.

Každoročne pribudne na Slovensku kardiológom približne 30-tisíc osôb so zistenými hypertenznými chorobami. Najvyšší podiel dlhodobo tvoria 45-roční až 64-roční pacienti. NCZI o tom informovalo v tlačovej správe.

Stúpajúci trend

Menej ako polovica ľudí s hypertenziou je diagnostikovaná a liečená a asi len jeden z piatich dospelých s hypertenziou ju má aj pod kontrolou.

Vývoj počtu sledovaných pacientov s hypertenziou na Slovensku je podľa údajov NCZI nelichotivý a má značne stúpajúci trend. Dlhodobo ide o najčastejšiu skupinu diagnóz v kardiologických ambulanciách.

Podľa posledných údajov bolo v roku 2021 v kardiologických ambulanciách na Slovensku sledovaných 240,6 tisíca osôb s hypertenznými chorobami. Medziročne narástol ich počet o 15,5 tisíca.

Varovné signály

Varovnými signálmi hypertenzie sú ranné bolesti hlavy, krvácanie z nosa, nepravidelný tlkot srdca, zhoršenie zraku či bzučanie v ušiach.

Najmä ľudia s krvným tlakom nad 180/120 môžu pociťovať silné bolesti hlavy, bolesť v hrudi, závraty, ťažké dýchanie, nevoľnosť, vracanie, rozmazané videnie alebo iné zmeny videnia, úzkosť, zmätok, bzučanie v ušiach, krvácanie z nosa, či abnormálny srdcový rytmus.

V takých prípadoch treba vyhľadať lekára. No rovnako tak nemusia hypertonici pociťovať nič a jediný spôsob, ako zistia pravdu, je meranie krvného tlaku.

Znížiť vysoký krvný tlak môžu pomôcť zmeny životného štýlu, ako zdravé stravovanie s nízkym obsahom soli, normálna hmotnosť, fyzická aktivita, či odvykanie od tabaku.

Pri liečbe vysokého krvného tlaku môže tiež lekár odporučiť jeden alebo viac liekov, ktoré sú však neúčinné bez zmeny životného štýlu.

Ak sa hypertenzia nelieči, môže spôsobiť ďalšie zdravotné problémy, ako je ochorenie obličiek, srdcové ochorenie či mŕtvica, ktoré prichádzajú bez varovania.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NCZI Národné centrum zdravotníckych informácií