Levočská rehabilitácia už funguje naplno, prichádza čoraz viac pacientov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Rehabilitacia
Foto: GettyImages

Fyziatricko-rehabilitačné oddelenie vo Všeobecnej nemocnici s poliklinikou Levoča zaznamenalo po uvoľnení epidemiologickej situácie zvýšený počet pacientov. Pacienti, ktorí mali vážnejšie problémy a neboli z rizikových skupín, navštevovali lekára pravidelne aj počas posledných dvoch mesiacov.

V týchto dňoch zaznamenávame zvýšený záujem o absolvovanie rehabilitačnej liečby a vyšetrení. Počet vstupných vyšetrení udržiavame na počte 20 pacientov denne, počet pacientov v rámci rehabilitačných procedúr sa pohybuje okolo 70 pacientov denne,“ informovala primárka Fyziatricko-rehabilitačné oddelenia Ingrid Dzurňáková.

Ambulantná starostlivosť nebola prerušená

Počas vyhlásenia núdzového stavu postupovali v levočskej nemocnici podľa platných metodických usmernení. „Poskytovanie ambulantnej zdravotnej starostlivosti v odbore fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia nebolo na našom oddelení prerušené, bolo realizované nepretržite s cieľom minimalizovať riziko šírenia infekcie tak u pacientov, ako aj zdravotníckych pracovníkov. V súčasnosti poskytujeme rehabilitačnú liečbu všetkých stavov a ochorení, u ktorých je indikovaná, aby sa predišlo rizikám z poškodenia zdravia alebo zhoršenia kvality života z oneskorenia či odkladu liečby,“ vysvetlila Dzurňáková.

Na vyšetrenie sa treba objednať vopred

Pacienti sa na vyšetrenie môžu objednať telefonicky a ich manažment je realizovaný tak, aby bol zabezpečený primeraný počet pacientov na priestorové možnosti oddelenia.

Pri vstupe na pracovisko musia pracovníci zabezpečiť triedenie pacientov so zaznamenaním telesnej teploty, odobratím cielenej epidemiologickej a cestovateľskej anamnézy, anamnézy kontaktu s potencionálne rizikovou osobou. V prípade poskytovania zdravotnej starostlivosti detským a dospelým pacientom na jednom pracovisku zabezpečujeme priestorovú a časovú organizáciu práce tak, aby stretávanie týchto vekových skupín pacientov bolo za dodržania maximálne 15-minútovej expozície a minimálnej 2-metrovej vzdialenosti,“ opísala súčasnú situáciu primárka.

Samozrejmosťou je tiež používanie rúška alebo šatky. „Hygiena rúk ostáva základom pri prevencii vzniku a šírenia ochorenia ich umytím alebo použitím dezinfekčného prípravku na ruky, ktoré sú zabezpečené v priestoroch pracoviska pri recepcii. Personál tiež zabezpečuje zvýšenú hygienu priestorov ambulancie, pracovísk a čakární, ich pravidelnú dezinfekciu vírucidnými prostriedkami a pravidelne sa samozrejme vetrá,“ uviedla Dzurňáková.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ingrid Dzurňáková
Firmy a inštitúcie Všeobecná nemocnica s poliklinikou Levoča